Rekor Gelire Rağmen Hisseler Çakıldı!

 Rekor Gelire Rağmen Hisseler Çakıldı!
Okunuyor Rekor Gelire Rağmen Hisseler Çakıldı!

Biontech’le birlikte korona virüsü aşısı üreten ilaç devi Pfizer, 2021 son çeyreğine ilişkin bilançosunu açıkladı. 

Aşı satışları bu kazançların yarısını oluşturdu

Sözcü’nün aktardığına göre, dünyanın en büyük ilaç şirketlerinden biri olan Pfizer 2021 son çeyreğine ilişkin bilançolarını ve 2022 gelir tahminlerini açıkladı. Şirketin dördüncü çeyrekteki geliri 2021’de bir önceki yıla kıyasla iki katına çıktı ve aşı satışları bu kazançların yarısını oluşturdu.

Şirket geçen yılın son üç ayında 23,84 milyar dolarlık gelir elde etti. Bu gelirin yarısından fazlası yalnızca Kovid aşılarından geldi. Şirketin 2021 yılının tamamında elde ettiği gelir ise 81,3 milyar dolar oldu.

Rekor kırmayı hedefliyor

İlaç devi, korona virüsü aşılarının ve ilacın etkisiyle 2022’de 102 milyar dolarlık gelirle rekor kırmayı hedefliyor.

Şirketin 2022’de aşılardan 32 milyar dolar, yeni antiviral korona virüsü hapı Paxlovid’den de 22 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor.

2021’de kaydedilen rekor büyümeye ve 2022 beklentilerine rağmen şirketin hisseleri sabah erken işlemlerde yüzde 5,4 ve kapanışta yüzde 2,84 değer kaybetti. Hisse düşüşlerinde Paxlovid’e ilişkin piyasa beklentilerinin daha yüksek olması etkili oldu.

Ayrıca Omicron’a özel farklı aşıların piyasaya sürülecek olması ve gelecekte daha fazla farklı aşının ortaya çıkma ihtimalleri şirketin hisselerini düşürdü. Yine Pfizer’ın Omicron için özel olarak ürettiği aşı ortaya çıkana kadar varyantın etkisini yitirmesi de söz konusu olabilir.

Hisselerdeki düşüşün en büyük sebebi ne?

Pfizer’in hisselerindeki düşüşün en büyük sebebi ise korona virüsü aşısının dışındaki gelirlerin cansız seyretmesi oldu. Aşı ve antiviral hapı, kazançlarda artışa neden olurken geri kalan satışlar kötü gitti.

Dördüncü çeyrekte şirketin genel tıbbi malzeme satışları yüzde 3 düşüşle 2,24 milyar dolara düşerken, hastane satışları 1,88 milyarda sabit kaldı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle