• Ana Sayfa
  • Oyun
  • Çeyrek Asırdır Sonu Gelmeyen Bir Gizem: Çıplak Lara Croft Hilesi Gerçek mi?

Çeyrek Asırdır Sonu Gelmeyen Bir Gizem: Çıplak Lara Croft Hilesi Gerçek mi?

 Çeyrek Asırdır Sonu Gelmeyen Bir Gizem: Çıplak Lara Croft Hilesi Gerçek mi?
Okunuyor Çeyrek Asırdır Sonu Gelmeyen Bir Gizem: Çıplak Lara Croft Hilesi Gerçek mi?

Oyun dünyasının ilk ve en ikonik kadın karakterlerinden Lara Croft tam 25 yıldır hayatımızda. Bu ikonik kadaın kadar yaşlı bir efsanenin söylentisi de çeyrek asırdır sürüp gitmekte: Lara Croft’u çıplak gösteren bir hile gerçek var mı? Gelin geliştiricilerin açıklamaları ışığında bu mitin peşine düşelim.

Oyun dünyasının en dişli kadınlarından Lara Croft ile dile kolay bundan tam 25 yıl önce tanıştık.

Çıkış yaptığı dönemde hikaye anlatımı, 3D grafikleri ve belki de en önemlisi yaratılan kadın karakter ile oyun dünyasına damgasını vurmuş olan bu seri hala çılgın satış rakamlarına ulaşmaya devam ediyor.

Ancak Lara Croft’un başı neredeyse kendisi kadar eski bir efsane ile belada.

Oyun dünyasının ilk kadınlarından olmasından mıdır, yoksa duru güzelliğinden midir bilinmez ilk oyundan bu yana Lara’yı tamamen çıplak gösteren bir hilenin oyundaki varlığı oyuncular arasında kulaktan kulağa yayılmaka. Özellikle serinin ilk oyunlarını gördüğümüz 90’lı yıllarda internet erişiminin de sınırlı olmasıyla bu efsane oyuncular arasında yavaş yavaş yayılmış ve sonrasında ise teknolojinin gelişmesi ile internet alemine taşınmış.

Peki Lara Croft’u gerçekten de çıplak gösteren bir hile var mı?

Herhangi bir komut konsolunun yer almadığı ilk oyunlarda hileler çeşitli tuş kombinasyonları ile yapılıyordu. İkinci oyunda Lara’yı çıplak göstereceği söylenen tuş kombinasyonu ise yürüme tuşuna basılı tutarak bir adım ileri, bir adım geri, kendi etrafında 3 tur dönüş ve ileri atlama şeklindeydi. Ya da en azından söylentiler bu yöndeydi çünkü bu kombinasyon Lara’nın patlayarak ölmesine neden oluyordu!

Geliştiriciler Lara Croft’u çıplak gösterdiği söylenen bu hile hakkında ne diyor peki?

Serinin ilk oyunlarının geliştirme sürecinde yer almış olan Paul Douglas ve Gavin Rummery hilenin varlığını kesinlikle reddediyorlar, üstüne de bu söylentilerden epey rahatsız olduklarını dile getiriyorlar. Tam da bu rahatsızlık sebebiyle ikinci oyuna bu sahte hile kodunu ve Lara’nın kendisini dikizlemeye çalışan oyunu vurduğu bir sahneyi yerleştirmişler.

İşte o sahne ????

Ancak modcuların karşısında hiçbir şey duramaz…

Oyunun gösterdiği gelişim ile birlikte modcular da fırsatı kaçırmadılar elbette. Oyun dünyasının en ikonik kadınlarından olmak aynı zamanda sürekli hedef tahtasında olmak anlamına da geliyordu. Yıllar içerisinde pek çok Tomb Raider oyununa ‘Nude Raider’ yamaları kuruldu, farklı modlarla Lara çıplak olarak karşımıza çıktı. Ancak gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz ki Lara asla resmi olarak böyle bir hile ile karşılaşmadı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle