Faiz Artırımı İçin Uzmanların Beklentisi Yükseliyor!

 Faiz Artırımı İçin Uzmanların Beklentisi Yükseliyor!
Okunuyor Faiz Artırımı İçin Uzmanların Beklentisi Yükseliyor!

Goldman’ın beklentisi yükseldi

Goldman Sachs, beklentilerin üzerinde gelen Ocak ayı enflasyon rakamları sonrasında Fed’den faiz artırımı beklentilerini yükseltti.

Daha önce yaptığı açıklamada Fed’in bu yıl 5 faiz artırımına gitmesini beklentisini ortaya koyan Goldman Sachs, Ocak ayı enflasyon rakamları sonrası bu beklentisini 7’ye çıkardı.

ABD’de yıllık enflasyonun Ocak’ta yüzde 7.5 ile 1982’den bu yana görülen en yüksek seviyeye çıkmasının ardından değerlendirme yapan Jan Hatzius liderliğindeki Goldman Sachs ekonomistleri FOMC’nin bu yıl yapacağı 7 toplantının hepsinde faizi 25’er baz puan artıracağını tahmin ettiler

Citigroup ekonomistleri Fed’den 2022’de 125 baz puan faiz artırımı bekliyorlar

ABD’de açıklanan Ocak ayı enflasyon rakamları sonrasında değerlendirmede bulunan Citigroup ekonomistleri, Fed’den Mart ayındaki FOMC toplantısında 50 baz puanlık faiz artırımı bekliyorlar. 

Citi ekonomistleri 28 Ocak’ta hazırladıkları raporda, Fed’in 2022’de 5 kez 25’er baz puanlık artırım yapacağını öngörmüşlerdi. 

Ocak ayı enflasyon rakamları sonrası yayınlanan raporda ise, ‘Ocak ayı çekirdek TÜFE verisinin detayları enflasyonun yüzde 6 civarında devam ettiğine ve yavaşlamak yerine daha genele yayılmakta olduğuna işaret etti. Bu nedenle şimdi Fed’in Mart ayında 50 baz puan faiz artırmasını, bunu Mayıs, Haziran, Eylül ve Aralık’ta 25’er baz puanlık artırımların takip etmesini bekliyoruz’ ifadeleri kullanıldı. 

Citi ekonomistleri ayrıca, Fed’den 2023 yılında 3 faiz artırımı daha yapmasını bekliyorlar.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle