• Ana Sayfa
  • Haber
  • Piyasalar Haftayı Nasıl Kapatacak? Borsa’da Düşüş Beklentisi! Dolar Yerinde Sayıyor!

Piyasalar Haftayı Nasıl Kapatacak? Borsa’da Düşüş Beklentisi! Dolar Yerinde Sayıyor!

 Piyasalar Haftayı Nasıl Kapatacak? Borsa’da Düşüş Beklentisi! Dolar Yerinde Sayıyor!
Okunuyor Piyasalar Haftayı Nasıl Kapatacak? Borsa’da Düşüş Beklentisi! Dolar Yerinde Sayıyor!

Küresel piyasalarda, dün ABD’de beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verisi sonrası ABD Merkez Bankası’nın (Fed) martta 50 baz puan faiz artıracağı olasılığının artmasıyla risk iştahı düşük seyrediyor.

Dün, ABD’de açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ocakta yıllık bazda yüzde 7,5 artarak beklentileri geride bırakırken, söz konusu yükseliş 1982’den bu yana en güçlü artışa işaret etti.

Yurt içinde ise bugün ödemeler dengesi ile Fitch değerlendirmesi takip edilecek. Borsa İstanbul’da satıcılı bir seyri beklenirken, döviz tarafında yine yatay bir seyir izleniyor.

Borsa İstanbul’da haftayı kapatırken nasıl bir seyir izlenecek?

Yurt içinde, dün BIST 100 endeksi ABD’de açıklanan enflasyon verileri sonrası gerileyerek, günü yüzde 0,20 değer kaybıyla 2.038,67 puandan tamamladı. 

Analistler, açıklanan şirket bilançoları nedeniyle hisse ve sektör bazlı ayrışmaların devam ettiğini belirterek, bugün açıklanacak ödemeler dengesi ve sanayi üretimi verilerinin yatırımcıların odağında bulunduğunu kaydetti.

Analistler, piyasalar kapandıktan sonra uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Türkiye değerlendirmesini açıklamasının beklendiğini anımsatarak, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.020 ve 2.000 seviyelerinin destek, 2.050 puanın direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

Fitch Ratings, 2 Aralık 2021’deki değerlendirmesinde, Türkiye’nin kredi notunu ‘BB-‘ olarak teyit etmiş, kredi not görünümünü ise ‘durağan’dan ‘negatif’e çevirmişti.

BIST 100 endeksi güne yüzde 0,77 oranında 15,63 puan düşüşle 2.023,04 puandan başladı.

Fed’den daha agresif faiz artırımı beklentileri ABD ve Avrupa vadeli endekslerini geriletti

ABD ve Avrupa vadeli endeksleri haftanın son gününde aşağı yönlü bir seyir izliyorlar.

Vadeli endekslerin gerilemesinde Ocak ayı enflasyon rakamları sonrası Fed’in para politikasını sıkılaştırmada daha agresif olacağı beklentileri rol oynuyor.

Gerek Fed üyelerinin, gerekse Wall Street’in önde gelen bankalarının Fed’den faiz artırım beklentilerini yukarı yönlü revize etmeleri, Mart’ta 50 baz puanlık bir artırımının piyasa tarafından satın alınması, ABD 10 yıl vadeli tahvilinde getirinin yüzde 2 psikolojik sınırını aşması vadeli endeksleri aşağı çekiyor. 

Vadeli Dow Jones Sanayi Endeksi 257 puan, yüzde 0,73, S&P 500 vadeli endeksi 42 puan, yüzde 0,93 ve Nasdaq 100 vadeli endeksi 166,25 puan, yüzde 1,12 eksideler. 

Avrupa’da da FTSE 100 vadeli endeksi yüzde 1,08, FDAX yüzde 1,44 ve Eurostoxx 50 vadeli endeksi yüzde 1,53 aşağıda.

Asya’da, New York borsasının dünkü satıcılı seyri sonrasında risk iştahının düşük olduğu görülürken, Japonya’da piyasalar tatil nedeniyle kapalı bulunuyor.

Analistler, yurt dışında Almanya’da TÜFE, İngiltere’de Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) ve sanayi üretimi ile ABD’de tüketici güven endeksi verilerinin takip edileceğini ifade eden analistler, Ukrayna ile ilgili gelişmelerin de varlık fiyatları üzerinde etkili olabileceğini söyledi.

Dolar ve Euro’da karışık yatay seyir sürüyor

Dolar/TL ise dün yüzde 0,2 azalışla 13,5128’den kapanmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 13,52 seviyesinde işlem gördü.

Söz konusu gelişmelerle birlikte ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 2,0550 ile Ağustos 2019’dan bu yana en yüksek seviyesine çıkmasının ardından yüzde 2,03 seviyelerinde dengelendi.

09.40 itibarıyla güne başlarken TL karşısında yüzde 0,13 yükselişle dolar 13,5322, euro ise yüzde 0,44 oranında düşüşle 15,3972 seviyesinden işlem gördü. Euro/dolar paritesi 1,13767 seviyesinden karşılık buldu.

Fed üyelerinden gelen şahin açıklamalar altın fiyatlarını geriletti

ABD’de Ocak ayında enflasyonun son 40 yılın en yüksek seviyesine çıkması yatırımcıların enflasyona karşı koruma için altına yönlendirse de, Fed üyelerinden gelen şahin açıklamalar satışların daha ağır basmasına yol açtı. 

St Louis Fed Başkanı Bullard’ın Temmuz ayına kadar Fed’den 100 baz puan faiz artırımı beklediğini söylemesi, Goldman Sachs ve Citi’nin Fed’den faiz artırımı beklentilerini yükseltmeleri altın fiyatını geriletti.

Spot altın fiyatı düne göre yüzde 0,15 düşüşle 1824,53 dolar/ons seviyesinde işlem gördü.

Analistler, aşağı hareketin 1816-1808 dolar/ons aralığına doğru devam edebileceğini belirtiyorlar. Yukarıda direnç ise 1844 dolar/ons seviyesinde bulunuyor.

Dün açıklanan küresel petrol üretiminde yılın ilk ayında 710 bin varil/gün ve OPEC’in 64 bin varil/gün artışı sonrası petrol fiyatlarında gerilime görüldü. 

09.40 itibarıyla güne başlarken, ons altın 1.822 dolardan, gram altın 792 liradan işlem gördü. Brent petrol varili hafif gerileme ile 90,61 dolar işlem gördü. 

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle