Avustralya Hükümeti Nesli Tükenmekte Olan Koalalar İçin Hareket Geçti!

 Avustralya Hükümeti Nesli Tükenmekte Olan Koalalar İçin Hareket Geçti!
Okunuyor Avustralya Hükümeti Nesli Tükenmekte Olan Koalalar İçin Hareket Geçti!

Avustralya’nın sembol hayvanlarından biri olan kolalar, nesli tükenmekte olan türler listesine alındı. 

BBC’de yer alan habere göre Avustralya hükümeti, 2019 ve 2020 yıllarında yaşanan yangınlarda on binlerce koalanın öldüğünü ve sayılarının hızla azaldığını açıkladı.

Yönetim, bu nedenle kolaları nesli tükenmekte olan türler listesine aldıklarını duyurdu.

Queensland, New South Wales ve Avustralya Başkent Bölgesi’ndeki koalalar için böyle bir tedbir alındığını bildirdi.

Avustralya Çevre Bakanı Susan Ley, bu sınıflandırmanın koalaların korunmasında öncelik sağlayacağını belirterek yetkililerin kurtarma planı hazırladığını, arazi ıslahı çalışmalarının koalalar üzerindeki etkisinin değerlendirildiğini ifade etti.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Avustralya’dan Stuart Blanch, bu bölgelerde koalaların 2012’de “hassas türler” olarak sınıflandırıldığını, 2022’de nesli tükenmekte olan türler sınıfına alınmasının çok hızlı bir kötüleşme olduğunu vurguladı.

Hükümetin aldığı kararın memnuniyet verici olduğunu aktaran Blanch, bununla birlikte daha güçlü yasalar ve arazi sahiplerine yönelik teşvikler olmadıkça koalaların neslini tükenmekten koruyamayacağının altını çizdi.

Geçen yıl yapılan bir araştırma, yaşam alanları hızla küçülen Avustralya’ya özgü keseli memeli türü koalaların acil eyleme geçilmezse 2050 yılında neslinin tükeneceğini ortaya koymuştu.

Ülkede Kara Yaz olarak adlandırılan 2019-2020 yaz dönemindeki yangınlarda sadece New South Wales’te en az 5 bin koalanın öldüğü ve yaşam alanlarının yüzde 24’ünü kaybettiği belirtiliyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle