E-Devlet’e “Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi” Uygulaması Eklendi

 E-Devlet’e “Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi” Uygulaması Eklendi
Okunuyor E-Devlet’e “Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi” Uygulaması Eklendi

Son günlerde yaşanan hızlı fiyat artışları vatandaşları endişelendirmeye devam ediyor. Hayat pahalılığının yanı sıra fırsatçılar da bu durumu kendi lehine kullanmaya çalışabiliyor. E-Devlet’e eklenen yeni özellikle haksız fiyat artışı veya stokçuluk yaptığını düşündüğünüz ürünleri Ticaret Bakanlığı’na bildirebileceksiniz.

Ticaret Bakanlığı HFA Bildirim mobil uygulaması ve Alo 175 Tüketici Danışma Hattı üzerinden sunulan ‘Haksız Fiyat Artışı Şikayeti’ seçeneği e-Devlet’e eklendi.

Vatandaşlar e-Devlet üzerinden Ticaret Bakanlığı bünyesinde bulunan Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimini kullanarak zamları şikayet edebilecek.

Fahiş fiyat artışı gerekçesiyle şikayette bulunmak isteyen vatandaş, söz konusu firmaya ait adres bilgilerini İl, İlçe, Mahalle, Cadde / Sokak, Bina / Kapı No şeklinde tam detaylı girecek. Bununla beraber şikayeti neden yaptığıyla alakalı en fazla 500 karakterlik bir açıklama da ekleyecek. İsteğe bağlı olarak fotoğraf da gönderebilecek.

Vatandaşın T.C. Kimlik Numarası, e-posta adresi, cep telefon numarası gibi kişisel bilgileri de şikayette yer alacak.

Şikayete konu olan firmanın unvanı, ürünün markası, kategorisi (elektronik, giyim, gıda vb.) bilgiler doldurulup açıklama da yazıldıktan sonra “Şikayet oluştur” düğmesine basılarak Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’na bildirim gönderilebilecek.

Ticaret Bakanlığı, maliyeti artmadığı halde haksız fiyat artışı olduğunu tespit ederse bu fiyat artışını oluşturan üretici, tedarikçi veya perakende satıcıya idari para cezası uygulayacak. Şikayetlerinizin durumunu e-Devlet üzerinden aynı sayfa altında görüntüleyip, ceza kesilip kesilmediğini görebilirsiniz.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle