• Ana Sayfa
  • Haber
  • Veriler Bize Ne Anlatıyor? Sanayi, Perakende Hepsinin Sonu Enflasyona mı Çıkıyor?

Veriler Bize Ne Anlatıyor? Sanayi, Perakende Hepsinin Sonu Enflasyona mı Çıkıyor?

 Veriler Bize Ne Anlatıyor? Sanayi, Perakende Hepsinin Sonu Enflasyona mı Çıkıyor?
Okunuyor Veriler Bize Ne Anlatıyor? Sanayi, Perakende Hepsinin Sonu Enflasyona mı Çıkıyor?

Enflasyondaki yükseliş son TÜİK verilerine göre yüzde 48,69 oranında olurken, bugün gelen verilerde sanayi üretimde artış, perakende de ise azalış görüldü. 

Bunlar ne anlama geliyor?

Sanayi üretimde artış neye işaret ediyor?

Sanayi üretiminde görülen artış ile ilgili detaylar aşağıdaki haberde yer alırken, ekonomist Mustafa Sönmez ÜFE’de görülen yüzde 93,53 oranı ile bunun sürdürülebilir olmadığını belirtiyor.

Ekonomist Evren Devrim Zelyut da bunun cari açığa neden olacağını -ki ekonomi yönetimi cari fazla hedefliyor ki yine bugün gelen verilerde cari açıkta da yükseliş görüldü- enflasyonda yükselişin devam edeceğini belirtiyor.

Sanayi üretimde artış sürdürülebilir değil!

Cari açık artar

Ekonomist Zafer Yükseler de yayınladığı grafiklerle sanayi üretiminin kriz dönemlerinden negatif etkilenmediğini gözler önüne seren grafikler paylaştı.

Perakende verilerinde kapanma sonrası ilk gerileme görüldü

TÜİK verilerine göre, 2021 yılı aralık ayına ilişkin perakende satış endekslerini açıkladı. Buna göre, perakende satış hacmi 2021 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 2,7 oranında azaldı.

Perakende satış hacmi en son tam kapanmanın olduğu Mayıs ayında aylık bazda daralmıştı.

Perakende de güven de azaldı

TEPAV Perakende Güven Endeksi(TEPE), Ocak 2022’de bir önceki aya göre 1,4 puanlık azalış, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 1,9 puanlık artışla -13,1 puan değerini aldı. 

Bu azalışta mevcut stok düzeyinin normalin üstünde olmasının etkili olduğu belirtildi. Perakendecilerin geleceğe yönelik satış beklentileri geçen aya göre iyileşirken, geçen yıla kıyasla geriledi.

İç talepte soğuma işareti yılbaşından sonra uyarıda bulunulan ‘sudden stop’ kadar olmasa da durgunluğa mı işaret ediyor?

Düşüş sürer mi?

Alım gücü erirse…

Harcamalarınız azaldı mı?

Cari fazla, kurda gerileme, enflasyonda düşüş diye çıktığımız ve halihazırda yürüdüğümüz bu yolda alım gücünde düşüşle iç pazarda sorunlar sürecek gibi görünüyor.

Enflasyon sizin de harcamalarınızı azalttı mı? Yorumlarda buluşalım ????

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle