• Ana Sayfa
  • Haber
  • Ankara’da Elektrik Zirvesi: Enerji Bakanı’nın Şirketlerle Toplantısında Elektrik Kesildi

Ankara’da Elektrik Zirvesi: Enerji Bakanı’nın Şirketlerle Toplantısında Elektrik Kesildi

 Ankara’da Elektrik Zirvesi: Enerji Bakanı’nın Şirketlerle Toplantısında Elektrik Kesildi
Okunuyor Ankara’da Elektrik Zirvesi: Enerji Bakanı’nın Şirketlerle Toplantısında Elektrik Kesildi

Vatandaşların zamlı elektrik faturalarına isyanı sürerken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik dağıtım sektörü temsilcileriyle Ankara’da bir araya geldi.  Bakan Dönmez’in toplantı salonuna girdiği sırada salonun elektrikleri kesildi. 

Başka bir salonda gerçekleşen ve elektrik faturalarının düşürülmesine yönelik formüllerin aranması beklenen toplantıdan sevindirici bir haber çıkmadı.

Yeni yıl ile birlikte elektrikte kademeli tarifeye geçilmiş ve faturalar kademeye göre yüzde 50 ile yüzde 125 arasında zamlandı. Gelen tepkilerin ardından birinci kademenin sınırı 150 kilovattan 210 kilovata çıkarıldı.

Ancak bu da cep yakan faturalara isyanı durduramadı.

Gözler Ankara’daki zirveye çevrildi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bugün 21 elektrik dağıtım şirketinin üst düzey yöneticileri ile bakanlık binasında düzenlenen toplantıda bir araya geldi. 

Bakan Dönmez’in toplantı salonuna girdiği sırada salonun elektrikleri gitti. Toplantı bunun üzerine başka bir salonda yapıldı.

O anlar böyle görüntülendi ????

Bakan verilen destekleri anlattı

Toplantı sonrası kameraların karşısına geçen Bakan Dönmez, indirim haberi vermezken dünyadaki enerji darboğazına ve hükümetin desteklerine dikkat çekti.

Enerji fiyatlarının küresel bir sorun haline geldiğini söyleyerek 2021 yılından itibaren elektrik üretiminin ana ham maddelerinden olan kömür fiyatlarının 5 kat, doğal gaz fiyatlarının ise 10 kat arttığını vurgulayan Dönmez, şunları kaydetti:

‘Doğal gazın yüzde 99’u, petrolün yüzde 92’si ithal edilmektedir. Elektrik üretiminde ise kullanılan ithal kaynakların (doğal gaz ve kömür) oranı yüzde 50 seviyesindedir. Elektrik altyapımızı güçlendirirken bir taraftan da dünyada hızla artan enerji fiyatlarından vatandaşlarımızı korumak için gerekli destek mekanizmalarını da hayata geçirdik. 2021 yılında elektrik ve doğal gaz faturalarında 100 milyar TL’lik bir destekte bulunduk. Bu destek hane başı yaklaşık yıllık 5 bin liradır. Ayrıca, akaryakıtta 65 milyar TL’lik bir ÖTV desteği de sağladık. Bu yıl elektrikte birinci kademede yaklaşık yüzde 50, doğal gazda ise yüzde 75’lik devlet desteği devam etmektedir. Örneğin; 100 liralık elektrik faturasının 50 TL’si, doğal gazda ise 100 TL’lik faturanın 75 TL’si hükumetimiz tarafından karşılanmaktadır. Buna ek olarak, bu süreçte enerji sektöründen de sürece katkı sağlamalarını bekliyoruz. Öte yandan sosyal destek kapsamındaki vatandaşlarımız için 6,4 milyar TL’lik destek ödemesi yaptık. Isınma yardımı alan hanelere destekler genişletilerek doğal gaz da dahil edildi. Yaklaşık 3 milyar TL’lik doğal gaz desteğinden 4 milyon hane yararlanacak. Hane başı yıllık doğal gaz destek miktarı ise 450 ile 1150 TL arasında olacak. Ayrıca küçük ölçekli ticari işletmelerden ve sivil toplum kuruluşlarından gelen önerileri değerlendiriyoruz. Herkes ne derse desin, kim neyi söylerse söylersin biz her zaman doğruları söyleyeceğiz. Biz her zaman hakkın ve hakikatin tarafında yer alacağız.’

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle