• Ana Sayfa
  • Yazılım
  • Milyarlarca Dolarlık Güncelleme! Apple’ın iOS 14 İle Getirdiği Gizlilik Kararı Teknoloji Dünyasını Karıştırdı!

Milyarlarca Dolarlık Güncelleme! Apple’ın iOS 14 İle Getirdiği Gizlilik Kararı Teknoloji Dünyasını Karıştırdı!

 Milyarlarca Dolarlık Güncelleme! Apple’ın iOS 14 İle Getirdiği Gizlilik Kararı Teknoloji Dünyasını Karıştırdı!
Okunuyor Milyarlarca Dolarlık Güncelleme! Apple’ın iOS 14 İle Getirdiği Gizlilik Kararı Teknoloji Dünyasını Karıştırdı!

iOS 14 ile iPhone kullanıcılarının kişisel verilerini kontrol etmesine imkan sağlayan Apple, reklam sektörünü milyarlarca dolar zarara uğrattı.

Bilindiği üzere iOS 14 ile birlikte reklam verenlerin kullanıcı verilerine erişmesi sıkı takibe bağlandı.

IDFA bileşeni anonim olarak kullanıcıların uygulamadaki davranışlarını takip ederek reklam verenlere sunuyor. Yani uygulamalar gelişi güzel kullanıcı verilerine erişemiyor.

Öte yandan reklam amacıyla kullanıcı verilerine erişirken izin talep etmek gerekiyor. Böylece kullanıcı ekrana gelen uyarı penceresinde uygulamanın ne amaçla verilerine erişebildiğini görüyor.

Teknoloji devlerinin reklam politikası kullanıcı verilerinin detayına dayanıyor.

Detayı ne kadar kapatırsanız reklamlar odaktan o kadar uzaklaşıyor. Haliyle reklam verenler de odaksız reklamlara çok para vermek istemiyor.

Daha ilk günden Facebook gibi reklamdan gelir elde eden platformlar eleştiri yağmuruna başlamıştı. Bugün ne kadar haklı oldukları ortaya çıktı. Sadece 4 büyük teknoloji firmasının gizlilik kısıtlamaları nedeniyle borsada 278 milyar dolar kaybettiği ifade ediliyor.

Facebook geçen yıl reklam gelirlerinde 10 milyon dolar azalma yaşadı ve sebebi de kullanıcı verilerinin kısıtlanması. Önümüzdeki dönemde de bu artık kalıcı bir şekilde devam edecek.

Bu bakımdan borsada teknoloji devlerinin hisseleri sarsılmaya başladı. Bilançolar sonrasında Meta yüzde 22, Snap yüzde 18, Twitter yüzde 8, Pinterest yüzde 11 kayıplar yaşadı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle