• Ana Sayfa
  • Yazılım
  • Akıllı Telefon Bağımlısı Ülkeler Açıklandı! Peki Türkiye Olarak Kaçıncı Sıradayız?

Akıllı Telefon Bağımlısı Ülkeler Açıklandı! Peki Türkiye Olarak Kaçıncı Sıradayız?

 Akıllı Telefon Bağımlısı Ülkeler Açıklandı! Peki Türkiye Olarak Kaçıncı Sıradayız?
Okunuyor Akıllı Telefon Bağımlısı Ülkeler Açıklandı! Peki Türkiye Olarak Kaçıncı Sıradayız?

Yapılan yeni bir araştırmada, akıllı telefon bağımlılığının en yüksek olduğu ülkeler belirlendi. Bulgular, akıllı telefonların sorun teşkil eden düzeyde kullanımının dünya genelinde arttığını gösteriyor…

Kanada’daki McGill Üniversitesi’nden araştırmacılar, 24 ülkeden 34 bin katılımcının akıllı telefon kullanımına ilişkin verilerini analiz etti. Veriler 2014 ve 2020 arasını kapsadı.

Computers in Human Behavior adlı hakemli bilimsel dergide yayımlanan araştırmada Çin, Suudi Arabistan ve Malezya bağımlılık seviyesi en yüksek üç ülke oldu.

Listede Türkiye 8. sırada yer aldı.

Akıllı telefon bağımlılığının en yüksek olduğu 24 ülkenin listesi şu şekilde:

Independent Türkçe’nin aktardığı habere göre araştırmacılar, ülkeler arası farklılıkların akıllı telefonlar aracılığıyla düzenli olarak iletişim halinde kalmanın gerekliliğini etkileyen sosyal normlar ve kültürel beklentilerden kaynaklandığını düşünüyor.

Verileri analiz edilen katılımcıların yaşı 15 ve 35 arasında değişiyor. Genel yaş ortalaması ise 28,8 olarak belirlendi. Ayrıca katılımcıların çoğu (yüzde 60) kadındı.

Ekip kısa süre önce yurttaşların kendi ülkelerindeki bağımlılık düzeyini dünyadaki diğer bölgelerle kıyaslamasına olanak tanıyan bir internet sitesi de kurdu.

Site aynı zamanda ekran başında geçirilen zamanı azaltmak ve muhtemelen daha sağlıklı aktiviteleri değerlendirmek isteyen kişiler için öneriler sunuyor.

Araştırmacılar, ‘Bulgular akıllı telefonların sorun teşkil eden düzeyde kullanımının dünya genelinde arttığını gösteriyor‘ dedi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle