Avrupa Uzay Ajansı’ndan Mars Paylaşımı: Şeytan Ayrıntıda Gizli!

 Avrupa Uzay Ajansı’ndan Mars Paylaşımı: Şeytan Ayrıntıda Gizli!
Okunuyor Avrupa Uzay Ajansı’ndan Mars Paylaşımı: Şeytan Ayrıntıda Gizli!

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Mars yörüngesindeki ExoMars Tracy Gas Orbiter isimli uzay aracı tarafından kaydedilen fotoğrafları paylaştı. Kızıl Gezegen’İn yüzeyindeki rüzgarlar nedeniyle oluşan eğimler ve toz şeytanlarının bıraktığı izler fotoğrafta görülebiliyor.

Dünya ve Mars’ta görülen ve yüzeydeki tozları birbirine katan hortumlara toz şeytanı deniyor.

Bunlar, diğer hortumlardan farklı olarak bulutlardan aşağı değil de yüzeyden yukarı doğru oluşuyor. Uzay ajansı yeni fotoğrafı bu hortumların izlerine atfen, ‘Şeytan ayrıntıda gizli’ açıklamasıyla paylaştı.

İndyturk’te yer alan habere göre 1 Şubat 2021’de uzay aracının üzerindeki CaSSIS kamerasıyla kaydedilen görüntü, Kızıl Gezegen’in güneyindeki Argyre Planitia adlı ovaya odaklanıyor.

ESA’ya göre Mars’ın bu bölgesi “kaotik arazi” diye niteleniyor.

Çünkü gezegen yüzeyinde rastlanan çeşitli boyutlarda ve şekillerdeki kaya grupları, tümsekler, sırtlar ve düz tepeler bu tür arazilerde gelişigüzel toplanmış gibi görünüyor.

Görüntüdeki en çarpıcı özellikse dallara benzeyen incecik, kıvrımlı çizgiler. Bu çizgilerin meydana gelmesine toz şeytanları neden oldu. Bu hortumlar tozlu arazilerde gezerken arkalarında izler bırakırlar. 

Buradaki izlerin, kuzey-güney istikametinde uzandığı görülüyor. Bilim insanları bu sayede Mars’taki yerel rüzgarların düzenini anlayabileceklerini düşünüyor.

Söz konusu izlere mavi rengini veren, görüntünün işlenmesi sürecinde kullanılan üç filtre.

Bu filtreler, yüzeyin mineral yapısındaki değişimleri gözlemleyebilen renkli kızılötesi görüntüler üretebiliyor.

İnsan gözü mineral yapısındaki ince değişimleri kolayca yakalayamıyor. Yani manzaraya çıplak gözle bakan bir astronotun izleri mavi görmesi mümkün değil.

Toz şeytanları NASA tarafından da görüntülenmişti

NASA’nın geçen yıl Mars’a ulaşan uzay aracı Perseverance da Kızıl Gezegen’deki toz şeytanlarıyla karşılaşıyor.

Uzay aracı geçen yıl,  Jezero Krateri’nde bir hortum görüntülemişti. Uzay ajansı bu hortuma dair fazla ayrıntı vermese de bunların devasa boyutlara ulaşabileceği biliniyor.

Örneğin, Kızıl Gezegen’in yörüngesindeki bir diğer uzay aracı Mars Reconnaissance Orbiter, 2012’de 800 metre yüksekliğinde dev bir toz şeytanı tespit etmişti.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle