• Ana Sayfa
  • Yazılım
  • Elon Musk’ın Günahını Almışız! Ay’a Çarpacak Roket SpaceX’e Ait Değilmiş

Elon Musk’ın Günahını Almışız! Ay’a Çarpacak Roket SpaceX’e Ait Değilmiş

 Elon Musk’ın Günahını Almışız! Ay’a Çarpacak Roket SpaceX’e Ait Değilmiş
Okunuyor Elon Musk’ın Günahını Almışız! Ay’a Çarpacak Roket SpaceX’e Ait Değilmiş

SpaceX’e ait bir Falcon 9 roketinin Ay’a çarpacağı yönünde haberler gündeme gelmişti. Ancak bilim insanları tarafından yapılan yeni açıklamada bu roketin SpaceX’e ait olmadığı belirtildi. Ay’a çarpacak roketle ilgili yeni iddialar ortaya atıldı.

Eric Berger isimli bir meteorolog geçtiğimiz haftalarda SpaceX’e ait bir roketin Ay yüzeyine çarpacağını duyurmuştu.

Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX tarafından geliştirilen ve 2015 yılında uzaya gönderilen bir Falcon 9 roketi olduğu belirtilmişti. Ancak yeni açıklamalar bu iddianın yanlış olduğunu ortaya koydu.

Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX şirketi, kurulduğu 2002 yılından beri birçok uzay projesine imza attı.

Şirket, projeleri kapsamında 2015’de Falcon 9 roketini fırlatmıştı. Roket, Derin Uzay İklim Gözlemevi (DSCOVR) uydusunu görev yeri olan Langrange 1 noktasına güvenli bir şekilde bırakmıştı. Fakat, Falcon 9 için işin bundan sonraki kısmı istenildiği gibi gitmedi.

Projenin ikinci aşaması olan Falcon 9 roketinin dönüşünde arıza görüldü ve geri dönüş yolunda yeteri kadar yakıtı kalmadı.

O günden bu yana kontrolden çıkıp gelişigüzel bir şekilde uzayda hareket ediyordu. Birkaç hafta önce roketin Ay’a 4 Mart’ta çarpacağı söylenmişti.

Gelen yeni haberlere göre astronomlar, Ay’a çarpacak olan cismin SpaceX’in roketi olmadığını, Çin tarafından 2014’te fırlatılan bir roket olma ihtimalinin yüksek olduğunu söylemeye başladı. Berger’e göre NASA’nın Jet İtki Laboratuvarı’nda çalışan mühendis Jon Giorgini, cismin Falcon 9’a ait olmadığını ilk fark eden kişiydi.

DSCOVR uydusunun Ay’a yeterince yaklaşmadığını; bu yüzden de Falcon 9’un herhangi bir kademesinin çarpma ihtimalinin gerçekçi olmadığını bulan Giorgini, hemen haberi ilk yayımlayan araştırmacı Bill Gray’i konu hakkında bilgilendirdi.

Gray de bunun ardından diğer potansiyel adayları değerlendirmeye başladı.

Chang’e 5-T1 görevi Ekim 2014’te Long March 3C roketiyle fırlatıldı. Gök bilimcilere göre Fırlatma zamanı ve Ay’ın yörüngesi, Mart ayında Ay’a çarpacak olan nesnenin yörüngesiyle neredeyse birebir örtüşüyor. Gray,  Ay’a çarpmak üzere olan nesnenin aslında Chang’e 5-T1 roketinin olduğuna ikna olduğunu belirtti.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle