Elon Musk’ın Neuralink Deneylerinde Beynine Çip Takılan 15 Maymun Öldü

 Elon Musk’ın Neuralink Deneylerinde Beynine Çip Takılan 15 Maymun Öldü
Okunuyor Elon Musk’ın Neuralink Deneylerinde Beynine Çip Takılan 15 Maymun Öldü

Elon Musk’ın insanların beynine çip takmayı planladığı Neuralink projesinden dikkat çeken bilgiler paylaşıldı. Deneyler kapsamında beynine çip takılan 23 maymundan 15 tanesinin öldüğü bildirildi. Konu hakkında Elon Musk ve Neuralink şirketinden açıklama bekleniyor.

Geçtiğimiz yıllarda Elon Musk, Neuralink şirketini ve bu şirketin amaçlarını açıklamıştı.

Neuralink şirketi en basit anlatımıyla insan beynine yerleştirilen bir çipin, insanları bilgisayara bağlamasını sağlamayı hedefliyor. Geçtiğimiz yıl ise bu şirketin teknolojileriyle ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşanmış, bir maymuna Neuralink ile oyun oynatıldığını gösteren bir video yayınlanmıştı.

Elon Musk’a ait Neuralink şirketi için yapılan çalışmada2017-2020 yıllarında California Davis Üniversitesi’nde Neuralink beyin çipleri takılan 23 maymundan 15’i öldü.

Söz konusu bilgi hayvan hakları grubu Sorumlu Tıp İçin Doktorlar Komitesi (PCRM) tarafından açığa çıkartıldı. Grup, daha önce üniversiteden talep edilen veteriner kayıtlarını inceledikten sonra, Neuralink deneyinde kullanılan maymunların kötü muamele gördüğü ve ‘aşırı acıya’ maruz kaldığı sonucuna varmıştı.

Kar amacı gütmeyen hayvan hakları savunucu grup Sorumlu Tıp Merkezleri Komitesi (PCRM) bünyesinde çalışmalarını sürdüren Jeremy Beckham, konuyla ilgili açıklamalarda korkunç bilgilere yer verdi.

Beynine implant takılan hemen her maymunun acı çekerek öldüğünü belirten Beckham, Neuralink için hayvanların bile bile sakat bırakıldığını ileri sürdü. Yapılan açıklamalarda bu hayvanların çeşitli enfeksiyonlara ve beyin kanamalarına maruz kaldığı, en nihayetinde de acılı bir şekilde öldükleri ifade ediliyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle