• Ana Sayfa
  • Sinema
  • Netflix ABD’nin Dev Bitcoin Vurgunundaki Bilkent’li Rapçi Heather Morgan ve Eşinin Belgeselini Çekecek!

Netflix ABD’nin Dev Bitcoin Vurgunundaki Bilkent’li Rapçi Heather Morgan ve Eşinin Belgeselini Çekecek!

 Netflix ABD’nin Dev Bitcoin Vurgunundaki Bilkent’li Rapçi Heather Morgan ve Eşinin Belgeselini Çekecek!
Okunuyor Netflix ABD’nin Dev Bitcoin Vurgunundaki Bilkent’li Rapçi Heather Morgan ve Eşinin Belgeselini Çekecek!

4,5 milyar dolarlık bitcoin vurgunuyla ABD’yi sarsan Heather Morgan ve eşi hakında Netflix, bir belgesel dizisi yapıyor. Netflix’in konuyla ilgili duyurusunda ‘Netflix, tarihin en büyük mali suç davasında evli bir çiftin milyarlarca dolarlık çalıntı kripto para birimini aklama planı hakkında bir belgesel dizisi sipariş etti’ denildi.

Geçtiğimiz günlerde özel içeriğimize de konu ettiğimiz Heather Morgan ile eşi Ilya Lichtenstein, ABD tarihinde şimdiye kadar el konulan en yüksek miktardaki bitcoin vurgununun arkasındaki iki isim.

2016’da hacklenen kripto para borsası Bitfinex’ten çalınan 4,5 milyar dolar değerindeki bitcoini aklamakla suçlanıyor.

8 Şubat’ta New York’ta tutuklanan çift, Bitfinex’i hacklemekle doğrudan suçlanmasa da, ‘çalınan bitcoinleri aklamak için komplo kurdukları’ öne sürülüyor.

Rap müzik yaptığı videolarla da dikkat çeken Morgan ile eşinin çalınan 120 bin bitcoini aklama yöntemleri ve diğer tüm detayları içeriğimizden okuyabilirsiniz.

Konuyla ilgili bir haber de Netflix’ten geldi. Şirket, çiftin belgeselinin duyurusunu yaptı.

Netflix açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

‘Netflix, tarihin en büyük mali suç davasında evli bir çiftin milyarlarca dolarlık çalıntı kripto para birimini aklama planı hakkında bir belgesel dizisi sipariş etti.

Ilya “Hollandalı” Lichtenstein ve Heather Morgan, 8 Şubat Salı günü New York City’deki dairelerinde tutuklandı ve şimdi 2016’da sanal para borsası hack’ine bağlı olarak yaklaşık 120.000 Bitcoin’i aklamak için komplo kurmakla suçlanıyorlar. 

Çalınan Bitcoin’in değeri saldırı sırasında 71 milyon dolardan yaklaşık 5 milyar dolara yükselirken, çiftin sahte kimlikler ile çevrimiçi hesaplar oluşturarak ve fiziksel altın, NFT’ler ve daha fazlasını satın alarak dijital paralarını tasfiye etmeye çalıştığı iddia ediliyor. Araştırmacılar paranın blok zincirindeki hareketini izlemek için adeta yarıştı.’

Projeyi rekor bir sürede harekete geçiren Netflix, belgesel dizisini yönetmesi için Chris Smith’i seçti.

Smith, yüksek profilli dolandırıcılık ve suçlara dayanan çeşitli projelerde çalıştı. Daha önce Fyre Festivali hakkında bir Netflix belgeselinin yanı sıra Madeleine McCann’in ortadan kaybolmasıyla ilgili bir belgesel dizisi yönetti.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle