Tesla Yarım Milyondan Fazla Aracı Tepki Çeken Özellik Nedeniyle Geri Çağıracak

 Tesla Yarım Milyondan Fazla Aracı Tepki Çeken Özellik Nedeniyle Geri Çağıracak
Okunuyor Tesla Yarım Milyondan Fazla Aracı Tepki Çeken Özellik Nedeniyle Geri Çağıracak

Tesla, yayaları uyaran Boombox özelliğine sahip 578 bin 607 aracını geri çağıracağını açıkladı. Kullanım alanının dışına çıkan bu özellik büyük tepkiler almıştı.

Tesla, yaya uyarı standartlarına uyabilmek için 2019’da Boombox özelliğini kullanmaya başladı.

Bu kapsamda uyumlu modellere harici hoparlörler eklendi. Bu özellik, aracın dışında bulunan harici hoparlörler aracılığıyla ses yayınlanmasına imkan sağlarken, son dönemde kullanım amacından büyük ölçüde saptı.

Boombox özelliğinin asıl kullanım amacı, aracın park halinde iken müzik çalması, hem sürücü hem de yayalar için eğlenceli ortamların oluşturulmasıydı diyebiliriz.

Ancak bu özellik, son dönemde kullanım amacından saparak araç hareket halindeyken de kullanılmaya başlandı. Hatta özelliğin yayaları korkutma amacı ile kullanıldığı yönündeki şikayetler de arttı.

Bu da elektrikli araçların seyir halindeyken oluşturduğu ve yayaların duyması gereken güvenlik amaçlı yapay sesi büyük ölçüde engelleyerek Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’nin yasalarını ihlal etmeye başladı.

Hatta NHTSA, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Boombox’ın seyir halindeyken kullanılmasının Yaya Uyarı Sistemi’ni (PWS) etkisiz hale getireceğini duyurdu.

Durum böyle olunca vakit kaybetmeden harekete geçen Tesla, Boombox özelliğine sahip toplamda 578 bin 607 aracını geri çağırma kararı aldı. Kasım 2021’den itibaren altıncı geri çağırma kararına imza atan şirket, 2017-2022 Model 3, 2020-2022 Model S ve Model Y araçlarından söz konusu özelliği kaldıracak.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle