• Ana Sayfa
  • Haber
  • AKP’den 62 Milyon TL’lik Burs Açıklaması: ‘CHP’nin Başörtüsü Hazımsızlığı’

AKP’den 62 Milyon TL’lik Burs Açıklaması: ‘CHP’nin Başörtüsü Hazımsızlığı’

 AKP’den 62 Milyon TL’lik Burs Açıklaması: ‘CHP’nin Başörtüsü Hazımsızlığı’
Okunuyor AKP’den 62 Milyon TL’lik Burs Açıklaması: ‘CHP’nin Başörtüsü Hazımsızlığı’

İBB Meclisi’nde önceki dönemde AKP Kadın Kolları Başkanı Rabia Kalender, AKP Milletvekilleri Fatma Betül Sayan Kaya ve Ravza Kavakcı’ya verilen burslar tartışma yarattı. AKP Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz, burs tartışmasının odağındaki 3 ismin ortak özelliğinin başörtüsü olduğunu belirterek “CHP’nin başörtüsüne karşı uzun yıllardır devam eden hazımsızlığının bir göstergesidir bu’ dedi.

İBB Meclisi’nin şubat ayı oturumlarının ilk birleşimi Yenikapı’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında gerçekleştirildi. Oturumda siyasi parti grup başkanvekilleri gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘İBB bursu ile ilgili açıklama bekliyoruz’

Sözcü’de yer alan habere göre, CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı İBB’den önceki dönemde AKP Kadın Kolları Başkanı Rabia Kalender, AKP Milletvekilleri Fatma Betül Sayan Kaya ve Ravza Kavakcı’ya verilen milyonluk burslarla ilgili AKP grubundan açıklama beklediklerini söyledi.

Subaşı “34 kişiye 62 milyon lira burs verilmiş. Biz bursu 52 bin öğrenciye dağıtıyoruz şimdi. Burslarla ilgili niye konuşma yapmıyorsunuz, bekliyoruz. Bir de hanımefendi (Ravza Kavakcı) diyor ki ‘kimse bana haram yedi diyemez’. Valla onu biz söylemiyoruz. O hesabı başka yerde vereceksin. Biz sana ‘TC mahkemelerinde hesap vereceksin’ diyoruz. Allah’ın hesabı başka bizim hukuki hesabımız başka. İşin dini tarafı ayrı. Çekinmeden ‘bana haram yedi diyemezsiniz’ diyor. Toplumla dalga geçer gibi…” dedi.

‘Ortak özellikleri başörtülü olmaları’

Bunun üzerine söz alan AKP Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz burslarla ilgili açıklama yaptı. Türkyılmaz “CHP grubu; İstanbul’un 10’larca 100’lerce meselesi varken 15 yıl önce 3 öğrenciye verilen bursu gündem ederek gündemi meşgul ediyor. Haksız, mesnetsiz ithamlarda bulundular” dedi.

2008 yılında İBB’nin çalışanlarına duyuru yaparak kriterleri taşıyan 39 kişiye burs verdiğini, bursların usulüne uygun olduğunu  söyledi.  Ardından Türkyılmaz şu açıklamayı yaptı:

* Son bir şey söyleyip sözlerimi bitireceğim. Ravza hanım, 1999 seçimlerinde başörtülü bir milletvekili olarak seçilmiş, meclisten CHP ve ortaklarının zihniyeti sebebiyle başörtülü olduğu için çıkarılmış Merve Kavakcı’nın kardeşi.

* Bugün sözü edilen hanımlar; Fatma Betül hanım, Ravza hanım ve Rabia hanımın ortak bir özelliği var. Üçü de başörtülü.

* CHP’nin başörtüsüne karşı uzun yıllardır devam eden hazımsızlığının bir göstergesidir bu. Onlar için makbul bir vatandaş ve makbul bir başörtülü hanımefendinin çalışacağı pozisyonlar milletvekilliği olamaz, bakan olamaz.

* Hanımefendilerin yüzde 60-70’inin başörtülü olduğu bir ülkede bir tane başörtülü milletvekiliniz yok. 15 yıl öncesine ait bir mesele ile bugün yapmaya çalıştıkları 967 gün önce vermiş oldukları sözleri unutturmaktır.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle