• Ana Sayfa
  • Yazılım
  • Antarktika’ya Giden Türk Bilim İnsanlarından Telefon Bağımlısı Ülkelere Bugün Teknoloji Dünyasında Ne Oldu?

Antarktika’ya Giden Türk Bilim İnsanlarından Telefon Bağımlısı Ülkelere Bugün Teknoloji Dünyasında Ne Oldu?

 Antarktika’ya Giden Türk Bilim İnsanlarından Telefon Bağımlısı Ülkelere Bugün Teknoloji Dünyasında Ne Oldu?
Okunuyor Antarktika’ya Giden Türk Bilim İnsanlarından Telefon Bağımlısı Ülkelere Bugün Teknoloji Dünyasında Ne Oldu?

14 Şubat Pazartesi günü teknoloji dünyasında hangi haberler paylaşıldı? Öne çıkan ve sosyal medyada paylaşılan gelişmeleri sizler için derledik.

1. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, 3 boyutlu tapu-kadastro bilgilerini sanal evren Metaverse ve akıllı şehirler gibi dijital ortama hazır hale getiriyor.

2. Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü araştırmacıları, Dünya’dan 1336 ışık yılı uzaklıktaki Kepler-451 çift yıldız sisteminde iki gezegen keşfetti.

3. Türkiye’den 14 bin 430 kilometre uzaklıktaki Antarktika’ya düzenlenen yeni bilim seferi kapsamındaki bilim heyeti Horseshoe Adası’na ulaştı. 21 gün süren yolculuk sonrası 20 kişilik sefer ekibi ve 2 tondan fazla lojistik malzeme, 11 Şubat’ta Türk Geçici Bilim Kampı’nın bulunduğu Horseshoe Adası’na varırken, saha çalışmaları da başladı.

4. Dev bitcoin vurgunuyla ABD’yi sarsan Heather Morgan ve eşi hakında Netflix, bir belgesel dizisi yapıyor. Netflix’in konuyla ilgili duyurusunda ‘Netflix, tarihin en büyük mali suç davasında evli bir çiftin milyarlarca dolarlık çalıntı kripto para birimini aklama planı hakkında bir belgesel dizisi sipariş etti’ denildi.

5. Mobil numara taşıma talebi bilgisi aboneye SMS yoluyla bilgilendirilecek. Yeni düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı.

6. Yapılan yeni bir araştırmada, akıllı telefon bağımlılığının en yüksek olduğu ülkeler belirlendi. Bulgular, akıllı telefonların sorun teşkil eden düzeyde kullanımının dünya genelinde arttığını gösteriyor…

7. Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Mars yörüngesindeki ExoMars Tracy Gas Orbiter isimli uzay aracı tarafından kaydedilen fotoğrafları paylaştı. Kızıl Gezegen’İn yüzeyindeki rüzgarlar nedeniyle oluşan eğimler ve toz şeytanlarının bıraktığı izler fotoğrafta görülebiliyor.

8. WhatsApp, kullanıcıları için yeni bir özelliği test etmeye başladı. Twitter’daki profilleri anımsatan yeni özelliğe ait ekran görüntüleri paylaşıldı.

9. Ölü bir gezegenin kalıntılarının ‘beyaz cüce’ denilen ölü bir yıldızla çarpışması bilim insanları tarafından ilk kez gözlemlendi. Yapılan çalışmayla bu konuda daha önce dolaylı yoldan elde edilen kanıtlar doğrulandı. Bulgular, yaklaşık 5,4 milyar yıl sonra Güneş ve Dünya’yı bekleyen muhtemel sona da ışık tutuyor.

10. Pamukkale’deki Hierapolis Antik Kenti’nde bulunan ‘Cehennem Kapısı’nın yüz yıllardır süregelen gizemi, modern bilim sayesinde çözüldü.

11. SpaceX’e ait bir Falcon 9 roketinin Ay’a çarpacağı yönünde haberler gündeme gelmişti. Ancak bilim insanları tarafından yapılan yeni açıklamada bu roketin SpaceX’e ait olmadığı belirtildi. Ay’a çarpacak roketle ilgili yeni iddialar ortaya atıldı.

12. TikTok son günlerde yeni bir tartışmanın ortasında. Popüler sosyal medya platformu, canlı yayınlar arasında seks simülasyonu içerikli videoları kullanıcılar arasında öne çıkardığı iddiasıyla kullanıcıların tepkisini topladı.

13. Tesla, yayaları uyaran Boombox özelliğine sahip 578 bin 607 aracını geri çağıracağını açıkladı. Kullanım alanının dışına çıkan bu özellik büyük tepkiler almıştı.

14. Ünlü NFT platformu Cent, sahte NFT satışlarını engelleyebilmek için platformun NFT alım satımlarını kısa süreliğine durdurdu. Kullanıcılar alınan önleme tepkiyle karşılık verdi.

15. Bir süre önce New York Times tarafından satın alınan popüler kelime oyunu Wordle’ın, el değiştirmesinden sonra zorlaştığına yönelik yorumlar gelmeye başladı.

16. Elon Musk’ın insanların beynine çip takmayı planladığı Neuralink projesinden dikkat çeken bilgiler paylaşıldı. Deneyler kapsamında beynine çip takılan 23 maymundan 15 tanesinin öldüğü bildirildi. Konu hakkında Elon Musk ve Neuralink şirketinden açıklama bekleniyor.

17. Bilim insanları Dünya’dan 117 ışık yılı uzaklıkta yaşanabilir bir gezegen keşfettiklerini açıkladı. Bu gezegenin ölmekte olan bir yıldızın yörüngesinde olduğu belirtildi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle