NASA’dan Elon Musk’ın Uydu İnterneti Projesine ‘Tehlikeli’ Açıklaması

 NASA’dan Elon Musk’ın Uydu İnterneti Projesine ‘Tehlikeli’ Açıklaması
Okunuyor NASA’dan Elon Musk’ın Uydu İnterneti Projesine ‘Tehlikeli’ Açıklaması

Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX ikinci nesil uyduların fırlatılacağı Gen2 planını hazırlarken NASA’dan bu görevin tehlikeli olacağı yönünde bir açıklama geldi.

NASA, yörüngeye daha fazla Starlink uydusu eklemenin astronotların hayatlarını tehlikeye atabileceğini belirten açıklama yayınladı.

5 sayfalık açıklama, 8 Şubat 2022’de Federal İletişim Komisyonu’na sunuldu.

Elon Musk, bugün yaptığı açıklamada toplam 250.000 aboneye ulaştıklarını duyurdu. Bu yılın başlarında 500 Mbps internet için yeni paket ekleyen şirket, Gen2 planı için 30.000 uydu fırlatacak.

NASA, yörüngeye daha fazla SpaceX uydusu eklemenin uzay yolculukları için sorun yaratacağını belirtti.

Konu hakkında açıklama yapan yetkililer, daha fazla uydunun NASA ve diğer uzay ajanslarının oluşturduğu planlar için sorun teşkil ettiğinin altını çizdi.

SpaceX uydularının otomatik manevra yeteneğine sahip olduğu belirtiliyor. Ancak NASA, iddia edilen manevra kabiliyetlerinin istatistiksel doğrulamadan yoksun olduğunu söyledi. NASA ayrıca SpaceX’in yüzde 100 güvenilirlik sağlayamadığını açıkladı.

Geçmişte başka çarpışma konusunda uyarı alan SpaceX, uydularını hareket ettirmeyi reddetmişti.

Şirketin bu konuda sorun yaşattığını belirten NASA, gelecekte benzer sorunların yaşanması halinde astronotların hayatlarının tehlikeye atılacağını söyledi.

ISS ile bir Starlink uydusu arasındaki olası çarpışma senaryosu, uzay gemisinde bulunan mürettebatın hayatına mal olabilir. Şirketin Gen2 planını değiştirip değiştirmeyeceği henüz bilinmiyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle