• Ana Sayfa
  • Haber
  • Yeni Nesil Ödeme Sistemlerinin Tüketiciye Potansiyel Zararları Önlenecek!

Yeni Nesil Ödeme Sistemlerinin Tüketiciye Potansiyel Zararları Önlenecek!

 Yeni Nesil Ödeme Sistemlerinin Tüketiciye Potansiyel Zararları Önlenecek!
Okunuyor Yeni Nesil Ödeme Sistemlerinin Tüketiciye Potansiyel Zararları Önlenecek!

İngiltere’de ‘Şimdi al sonra öde’ sisteminin tüketiciye zararlarını önlemek için yeni düzenleme geliyor. 

Tüketicilere ‘potansiyel zararlar’

İngiltere Mali Davranış Otoritesi (FCA), ‘Şimdi al sonra öde’ (BNPL) olarak bilinen yeni nesil taksitli ödeme sisteminin tüketicilere ‘potansiyel zararlarını’ önlemek için adım attı.

Euronews haberine göre, Clearpay, Klarna, Laybuy ve Openpay’e sözleşmelerini değiştirmeleri çağrısı yapan FCA, böylece ‘yapının daha adil hale geleceğini ve tüketicilerin sistemi anlamasının kolaylaşacağını’ kaydetti.

FCA, ‘Dört firma bizimle tam olarak işbirliği yaptı. İşbirliklerini ve endişelerimizi gidermeye yönelik eylemlerini memnuniyetle karşılıyoruz.’ dedi.

Pandemi döneminde pazar boyutunu üç kat artıran, bir tür teminatsız kredi olan BNPL, genellikle giyim gibi perakende mallar için yapılan ödemelerde kullanılıyor. Ancak sistemin, tüketicileri ödeyemeyecekleri miktardaki borç yüküyle karşı karşıya bırakabileceğine dikkat çekiliyor.

Maliye Bakanlığı’ndan yasa çıkarma sözü

İsveçli firma Klarna’nın İngiltere Başkanı Alex Marsh, kendilerinin halihazırda değişiklikleri zaten uyguladığını savundu.

Clearpay, Laybuy ve Openpay, Reuters’ın yorum taleplerine yanıt vermedi.

Eski FCA vekili CEO Christopher Woolard geçtiğimiz yıl, BNPL’nin mümkün olan en kısa sürede ele alınması gereken potansiyel tüketici zararları oluşturabileceğini ifade etmişti.

İngiltere Maliye Bakanlığı, BNPL’yi düzenlemek için yasa çıkarma sözü verdi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle