• Ana Sayfa
  • Haber
  • Bugün Neler Yaşandı? Günün En Çok Konuşulan ve Tartışılan Haberleri ile Sosyal Medyanın Gündemi (15 Şubat)

Bugün Neler Yaşandı? Günün En Çok Konuşulan ve Tartışılan Haberleri ile Sosyal Medyanın Gündemi (15 Şubat)

 Bugün Neler Yaşandı? Günün En Çok Konuşulan ve Tartışılan Haberleri ile Sosyal Medyanın Gündemi (15 Şubat)
Okunuyor Bugün Neler Yaşandı? Günün En Çok Konuşulan ve Tartışılan Haberleri ile Sosyal Medyanın Gündemi (15 Şubat)

15 Şubat Salı günü dünyada ve Türkiye’de yaşanan son dakika gelişmeleri ile sosyal medyada en çok konuşulan gündem başlıklarını sizler için derledik.

1. İYİ Parti’li Erhan Usta KDV indirimi düzenlemesindeki detayı ‘skandal’ diyerek paylaşıp “Gıdaların KDV’si yüzde 1’e indirilirken kırmızı etinki yüzde 18’e çıkarıldı” dedi. Sonra KDV indirimi düzenleyen kararname ile ilgili bir ‘düzeltme’ yayınlandı. Ancak Usta söz konusu düzenlemeyi de bu kez ‘Skandal üzerine skandal’ diyerek paylaşıp yeni bir açıklama yaptı.

2. Belçika’nın Gent şehrinde eşi ve hamile kız kardeşinin de aralarında bulunduğu dört kadını öldürüp, iki kişiyi de ağır yaraladığı gerekçesiyle ömür boyu hapse mahkûm edilen Osman Çallı’nın, cezasının geri kalanını çekmek için iade edildiği Türkiye’de serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

3. Boğaziçi Üniversitesi’nde görevden alınan Genel Sekreter Doç. Dr. Nedim Malkoç’un yerine atanan öğretim üyesi Hasan Fehmi Topal’ın lisans öğrencisi olduğu ortaya çıktı.

4. Sivas’ın İmranlı ilçesinde hayvancılıkla uğraşan Musa Karapınar evinin içerisinde vücudu parçalara ayrılmış halde, oğlu Özer Karapınar ise bahçede çıplak ve donmuş halde ölü bulundu.

5. BioNTech koronavirüs aşısını geliştiren Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kendilerine vermek istediği Yılın Atatürkçüsü ödülünü almaktan vazgeçti. Türeci ve Şahin, kendilerinin bilim insanları olduklarını ve sadece bilim kuruluşları ve benzer derneklerden ödül kabul etmelerinin doğru olacağını belirtti.

6. Muharrem İnce’nin başkanlığında kurulan Memleket Partisi’nde tartışma büyüyor. Memleket Partisi İl Başkanları, Twitter’da ‘Memleket Gündemi’ başlıklı sesli sohbet odasında birbirlerine küfür etti…

7. Sağlık Bakanlığı yetkilileri pandeminin seyriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Maskenin ne zaman çıkarılacağına da değinen yetkililer tarih verdi.

8. Ekonomist Atilla Yeşilada petrol fiyatlarındaki yükselişin etkilerini anlattı. Peki petrol 100 dolar olursa Türkiye ne yapar?

9. Bahçeli, zamlar çekilene kadar elektrik faturasını ödememe kararı alan Kılıçdaroğlu için, “Ödemezse derhal kesilmeli” dedi. Ancak yönetmeliğe göre Kılıçdaroğlu’nun elektriği “derhal” kesilemiyor…

10. Bursa’da köpeklerini dolaştırmaya çıkaran iki kişi; köpeklerin kendilerine saldırması nedeniyle arkadaşlarından aldıkları tabancayla iki Pitbull cinsi köpeği, çocuk parkında başlarına ateş ederek öldürdü. Olay yerinden ayrılan zanlılar polisin operasyonuyla yakalandı.

11. Aksaray’da, öğrencisi T.K.’yi dövdüğü gerekçesiyle bakanlık tarafından öğretmenlik mesleğine son verilen Ali Rıza Y., hakkında açılan davada 10 ay hapis cezası verilip, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

12. Rusya tarafından işgal edilmesi an meselesi olan Ukrayna’dan son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Vladimir Putin önderliğindeki Rus ordusunun Ukrayna’yı işgal etmesi bekleniyor. Ukrayna lideri Zelensky ise sevgililer günü için eşiyle birlikte çektiği videoda ‘Biz buradayız, ülkemizi savunacağız’ dedi. Zengin iş adamlarının Ukrayna’dan kaçması ise akıllara kısa süre önce çekilen o filmi getirdi.

13. Enflasyonla mücadele çerçevesinde temel gıda ürünlerinde KDV yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmişti. Enflasyonu düşürmeyi hedefleyen bu hamle sonrasında vergi gelirleri azalan Hazine bu durumdan nasıl etkilenecek?

14. Avlonyalı Mehmed Ferid Paşa’nın soyunu devam ettiren Celalettin Paşa ile Hatice Seniye Hanım’ın torunları arasındaki 100 milyon liralık miras kavgası Adli Tıp raporuyla farklı bir boyuta taşındı. Nüfusta paşanın kızı olarak görünmeyen Hatice Saniye Hanım’ın mirasçılarının itirazıyla açılan mezarlarından alınan DNA örneklerinden sonuç alınamadı. Adli Tıp raporunda ‘Anneden çocuğa geçen mitokondri bağına bakılabilir’ denildi.

15. ABD’de bir papazın 20 yıldan fazla bir süre yanlış kelime kullanarak yaptığı vaftizler geçersiz kabul edildi.

16. Avrasya Tüneli için verilen garantilere göre; 2017-2021 arasındaki 5 yılda tünelden 120 milyonun üzerinde aracın geçmesi gerekiyordu. Bakan Karaismailoğlu’nun açıkladığı verilere göre ise söz konusu sürede geçen araç sayısı 79 milyonda kaldı. Aradaki fark yaklaşık 40 milyon araç.

17. İsveç’te şiddet gördükleri için ailesinden alınan 5 çocuğun babası Suriyeli adam, “Bize yardım edebilecek bir Allah, bir de Erdoğan kaldı” dedi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle