• Ana Sayfa
  • Yazılım
  • Instagram Hikayelere Beğeni Özelliğinden Yeni Sosyal Medya Düzenlemesine Bugün Teknoloji Dünyasında Ne Oldu?

Instagram Hikayelere Beğeni Özelliğinden Yeni Sosyal Medya Düzenlemesine Bugün Teknoloji Dünyasında Ne Oldu?

 Instagram Hikayelere Beğeni Özelliğinden Yeni Sosyal Medya Düzenlemesine Bugün Teknoloji Dünyasında Ne Oldu?
Okunuyor Instagram Hikayelere Beğeni Özelliğinden Yeni Sosyal Medya Düzenlemesine Bugün Teknoloji Dünyasında Ne Oldu?

15 Şubat Salı günü teknoloji dünyasında hangi haberler paylaşıldı? Öne çıkan ve sosyal medyada paylaşılan gelişmeleri sizler için derledik.

1. Apple, 2022 yılının ilk tanıtım etkinliğine son sürat hazırlanırken sızıntılar da aynı hızda yayılmaya devam ediyor. Peki hangi ürünlerin tanıtılmasını bekliyoruz?

2. Dünyanın en popüler sosyal paylaşım platformlarından biri olan Instagram, aktif olarak kullanılan Hikayeler’i beğenmeye imkân tanıyan özelliğini duyurdu.

3. Dünyanın en değerli otomotiv markası olan Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Kasım ayında 5,74 milyar dolarlık Tesla hissesini hayır kuruluşlarına bağışladı. Uzmanlara göre Musk, bu bağışla büyük bir vergi avantajı da elde etti.

4. Twitter alternatifi olarak geliştirilen Koo, çok hızlı bir şekilde milyonlarca kişi tarafından kullanılmaya başlandı. Peki Koo uygulaması nasıl bu kadar hızlı yayılabildi? Hindistan merkezli Koo acaba gerçekten Twitter’a rakip olabilecek mi?

5. ABD’de 2016’da sanal kripto para borsası Bitfinex’in hacklenmesi ve 4.5 milyar dolar değerinde bitcoin çalınmasıyla ilgili yakalanan Heather Morgan ve eşi hakkında ikinci kez kefaletle serbest kalması kararı çıktı. Rapçi Razzlekhan olarak tanınan genç kadın, ‘Reyhan’ adını ve ‘Türk Martha Stewart’ lakabını kullandığı videolarla dikkat çekiyordu.

6. Geçen yıl cezaevindeki hücresinde ölü bulunan antivirüs yazılımcısı John McAfee’yle ilgili şaibe henüz çözülememişken İspanya yargısı, McAfee’nin intihar ettiği sonucuna vardı. Eşi ise karara itiraz etti.

7. Katlanabilir ekranlı akıllı telefonlar her geçen gün daha çok kullanıcıya ulaşıyor. Samsung ve Huawei’nin bu alanda büyük yatırımlar yaptığını biliyoruz. Ayrıca Oppo ve Xiaomi gibi üreticiler de bu pazarda yer edinmeye başladı. Hal böyle olunca Apple’ın da katlanabilir bir iPhone ile karşımıza çıkacağı düşüncesi oluşuyor. Bir tasarımcı katlanabilir iPhone Air konseptini gözler önüne serdi.

8. Türkiye’nin sadece 375 km uzağında ve denizin derinliklerindeki gizemli batık, sırrını koruyor. Bu buluntu kimilerine göre teknoloji tarihini yeniden yazdıracak nitelikte. Uzmanlar, Antik Yunanlılar’ın teknolojik gücüne ışık tutan bu mekanizmanın basit çarklı bir düzenekten çok daha fazlası olabileceğini düşünüyor.

9. Sosyal medya düzenlemesinin 3 ana başlığı olacak. Yalan haberleri bilerek yayanlara yaptırım uygulanacak, internet medyası için yasal altyapı oluşturulacak. Sosyal medya şirketlerinin temsilcileri tüzel değil, ‘gerçek’ kişilerden oluşacak.

10. Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX ikinci nesil uyduların fırlatılacağı Gen2 planını hazırlarken NASA’dan bu görevin tehlikeli olacağı yönünde bir açıklama geldi.

11. Birçok farklı alanda elektronik üretimi yapan ve yıllardır aramızda olan Casper, üretim gücünü artırıyor. Yapılan açıklamaya göre şirket, 34.500 metrekare kapalı alan üzerine kurulu üretim tesisinde telefon üretiminden sonra artık anakart üretimini de gerçekleştiriyor.

12. İlk olarak oyunlarla ardından sanal gerçeklik gözlükleriyle hayatımıza giren Metaverse, dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’deki teknoloji şirkelerinin de ilgisini çekmiş durumda. Türkiye’deki GSM operatörlerinden Turkcell, Metaverse’de ilk mağazasını açmak için çalışmalara başladığını açıkladı.

13. Amerikalı bilim insanları, insan kalbinin kök hücrelerini kullanarak robot balık geliştirdi. Araştırmanın kalp hastalıklarında tedavi olarak kullanılması bekleniyor.

14. UNESCO tarafından 2014 yılında Dünya Mirası Listesi’ne alınan İzmir’deki Bergama Antik Kenti’nde 2 bin 500 yıllık sur duvarları bulundu.

15. Çin Sanayi ve Enformasyon Teknolojileri Bakanlığı, dünyanın en büyük 5G ağını kullanıma sunacağını duyurdu. Yeni nesil teknolojinin 2023 yılına kadar 560 milyon kullanıcıyı aşması bekleniyor.

16. Mardin’deki Dara Antik Kenti’nde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan yeni buluntular, tarihi mekanın önemli zeytin üretim ve ticaret merkezi olduğunu gösterdi. Kazı Başkanı Metin, ‘Zeytin kırma işleyeni bulundu.

17. Gelişen teknolojiyle ev işleri de yavaş yavaş robotlar tarafından yapılmaya başlandı. Son dönemde özellikle Instagram ve TikTok’ta komik videolarına denk geldiğimiz robot süpürgeler artık her evin ihtiyacı demek yanlış olmaz. Bu nedenle sizin için hem uygun fiyatlı hem de evinizi köşe bucak temizleyecek Xiaomi, Beko, Anker, Vestel ve iRobot gibi popüler markaların robot süpürgelerini listeledik.

18. Güney Kore’de ücretli abonelik üzerinden haksız ticari faaliyetleri nedeniyle Google, Netflix ve diğer üç video akışı hizmetine toplam 19,5 milyon won (16 bin 300 ABD Doları) para cezası kesildi.

19. ABD’de Texas Başsavcılığınca Facebook’a yüz tanıma uygulamasının mahremiyet ve kişisel biyometrik verilerin gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle dava açıldı.

20. Motorola ve Verizon ortak çalışmasıyla metaverse geleceği için büyük önem arz eden artırılmış gerçeklik başlıkları daha zarif hale geldi.

21. Popüler çevrimiçi görüşme uygulaması Skype için yayınlanan son güncellemeden sonra platformda 41 farklı dilde çeviri yapılıyor. Türkçe de Skype’ın çevrilen konuşmalar özelliği için desteklenen en son dil oldu.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle