Dünyada Bir İlk: Kök Hücre Tedavisi Gören Kadın HIV’i Yenmeyi Başardı

 Dünyada Bir İlk: Kök Hücre Tedavisi Gören Kadın HIV’i Yenmeyi Başardı
Okunuyor Dünyada Bir İlk: Kök Hücre Tedavisi Gören Kadın HIV’i Yenmeyi Başardı

ABD’de yaşayan lösemi hastası bir kadın kök hücre nakli sonrası HIV’i atlatan ilk kadın oldu.

ABD’nin Colorado eyaletinde yaşayan lösemi hastası kadın, kök hücre nakliyle HIV’den kurtulmayı başardı.

Retrovirüsler ve Fırsatçı Enfeksiyonlar Konferansı’nda tedavi süreci paylaşılan vakaya, akut miyeloid lösemi tedavisi görürken göbek kordonu kanından alınan kök hücre nakledildiği söylendi.

14 ay boyunca remisyonda olan kadının, tedavi sonunda HIV virüsünden tamamen arındığı kaydedildi.

Daha önce dünya üzerinde 2 hasta, aynı metot kullanılarak HIV’den kurtulmuştu.

Vaka, Kaliforniya Üniversitesi’nden (UCLA) Dr. Yvonne Bryson ve Johns Hopkins Üniversitesi’nden Dr. Deborah Persaud tarafından yürütülen geniş çaplı çalışmanın bir parçası olarak öne çıkıyor.

Çalışma, kanser ve diğer ciddi rahatsızlıkların tedavisi için kök hücre nakil yapılan HIV’li 25 kişiyi tedavi etmeyi amaçlıyor.

Bilim insanlarına göre, kayıtlardaki kök hücre bağışçılarının çoğu Kafkas kökenli ve kullanılan metot hem HIV hem de kanser olan hastaları ve ayrıca daha çeşitli ırksal geçmişlerden gelen hastaları tedavi etme potansiyeli bulundurabilir.

Kaliforniya Üniversitesi’nden AIDS uzmanı olan Dr Steven Deeks, The Times’a yaptığı açıklamada, ‘Melez bir ırktan olması ve bir kadın olması, bilimsel açıdan ve toplum üzerindeki etkisi açısından gerçekten önemli’ dedi.

Bunun yanı sıra Uluslararası AIDS Derneği Başkanı Sharon Lewin, kök hücre tedavisinin HIV taşıyanları tedavi etmek için iyi bir strateji olmadığı değerlendirmesini yaptı.

Lewin, ‘Birlikte ele alındığında, kök hücre nakli olan bu 3 vaka, naklin kesinlikle bir tedavi için anahtar olan çeşitli bileşenleri ortaya çıkarmaya yardımcı oluyor’ dedi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle