• Ana Sayfa
  • Haber
  • Elektrik Faturaları Düşecek mi? Elektrik Kullanımı Hangi Saatlerde Daha Ucuz?

Elektrik Faturaları Düşecek mi? Elektrik Kullanımı Hangi Saatlerde Daha Ucuz?

 Elektrik Faturaları Düşecek mi? Elektrik Kullanımı Hangi Saatlerde Daha Ucuz?
Okunuyor Elektrik Faturaları Düşecek mi? Elektrik Kullanımı Hangi Saatlerde Daha Ucuz?

Kabine toplantısı, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşecek. Toplantı saat 15.00’de başlayacak. Yüksek elektrik faturalarının ardından toplumun farklı kesimlerinden gelen talepler, toplantıda masaya yatırılacak. Milyonlarca vatandaşın yaşadığı yüksek fatura şoklarının ardından ‘Elektrik faturaları düşecek mi? Elektrik kullanımı hangi saatlerde daha ucuz?’ sorularının yanıtlarını arıyor. Peki tasarruf yapmanın oldukça önemli olduğu bu günlerde, elektrik tasarrufu için yapılması gerekenler neler? Elektrik faturaları düşecek mi? Elektrik kullanımı hangi saatlerde daha ucuz? İşte tüm detaylar…

Kabine toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında bugün yapılacak. Toplantıda elektrik fiyat tarifesindeki yeni model ve yüksek faturaların ele alınması bekleniyor. Gözler şimdiden toplantının ardından yapılacak olan açıklamaya çevrildi. Yüksek faturalardan yakınan vatandaşlar ‘Elektrik tasarrufu için yapılması gerekenler neler? Elektrik faturaları düşecek mi? Elektrik kullanımı hangi saatlerde daha ucuz?’ sorularının yanıtını merak ediyor.

Bakanlığın Çalışmaları Ele Alınacak!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, konuya ilişkin cemevleri, sivil toplum kuruluşları, küçük ölçekli işletmeler ve esnaftan talepler geldiğini açıklamıştı.

Talepleri değerlendirdiklerini belirten Dönmez, farklı tarife grupları oluşturulması konusunda bakanlığın çalıştığını belirtmişti. Kabine toplantısında, bu çalışmanın ele alınması bekleniyor. Edinilen bilgilere göre, bakanlık bir çok farklı alternatifi değerlendiriyor. Cemevleri ve vakıfların elektrik faturalarını düşürecek seçenekler üzerinde de çalışılıyor. Ticarethaneler için de ciro ya da elektrik tüketimine göre özel tarife üzerinde duruluyor. Kademeli tarifeye geçilmesi de çalışılan formüller arasında.

Elektrik Faturaları Düşecek mi?

Kabine toplantısının en önemli gündemi elektrik faturaları olacak. Vatandaşlar, yeni zamlı birlikte evlerde elektrik açmaya bile korkar olmuş durumda. Bakanlık ile şirketler arasında yapılan görüşmelerin Kabine toplantısında gündeme gelmesi bekleniyor.

Temel gıdada KDV indiriminin de yer aldığı yeni teşvik ve tedbir paketinin piyasalara nasıl yansıdığı değerlendirilecek. Özellikle fahiş fiyat uygulaması ve enflasyonla mücadelede atılacak adımlar hakkında görüş alışverişinde bulunulacak. Değerlendirme başlıklarının başında ise yüksek elektrik faturaları geliyor.

Elektrik Hangi Saatlerde Daha Ucuz?

Ocak ayında fiyatı en fazla ortan ürün elektrik oldu. Yapılan yeni düzenleme ile birlikte elektrik kullanımı kadar kullanılan saat de önemli olmaya başladı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Mühendislik Fakültesi Enerji Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ahmet Fertelli tasarruf etmek isteyenler için saat 22.00 – 06.00 uyarısında bulundu.

1 Şubat itibariyle yürürlüğe giren karar gereği, meskenler elektrik tüketim saatleri üç ayrı zamana bölündü.

Elektriğin en pahalı olduğu dönemler şu şekilde;

06.00-17.00 arası gündüz dönemi (En pahalı)

17.00-22.00 puan dönemi (Orta pahalılık)

22.00-06.00 gece dönemi (En ucuz)

Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Prof. Dr. Fertelli çamaşır, bulaşık, kurutma makinesi gibi elektrikli ev aletlerinin 22.00-06.00 saatleri arasında kullanıldığında yüzde 8 ila yüzde 14 arasında tasarruf sağlandığını kaydetti. 500 kWh’ın üstünde tüketimi bulunan aboneler üç zamanlı tarifeye geçip, elektrik tüketimlerinin bir bölümünü gece döneminde gerçekleştirebilirlerse, elektriği puant dönemine göre yüzde 65 ucuza kullanarak toplam tüketim değerlerine bağlı olarak faturalarını yüzde 8-14 arasında azaltabileceğini dile getirdi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle