• Ana Sayfa
  • Haber
  • Kurumlar Vergisindeki Artış Dikkatleri Çekti! Uzmanlar Nasıl Açıkladı?

Kurumlar Vergisindeki Artış Dikkatleri Çekti! Uzmanlar Nasıl Açıkladı?

 Kurumlar Vergisindeki Artış Dikkatleri Çekti! Uzmanlar Nasıl Açıkladı?
Okunuyor Kurumlar Vergisindeki Artış Dikkatleri Çekti! Uzmanlar Nasıl Açıkladı?

Merkezi yönetim bütçesi yılın ilk ayında 30 milyar 44 milyon lira fazla verdi. Geçen yılki açığın aksine fazla veren bu yılki ocak bütçesine gizemli Kurumlar Vergisi damga vurdu.

Uzmanlara bu artışın nedenini sorduk. Bakın ne dediler?

Kurumlar vergisinde dikkat çeken artış

Kurumlar Vergisi tahsilatı, geçen yılın aynı ayına göre 30 kattan fazla artarak 14 milyar 497 milyon liraya ulaştı. Devasa verginin nereden kaynaklandığı, hangi şirket ya da kurumların ödediği Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın resmi açıklamasında da yer almadı. 

Bütçede büyük soru işaretlerine yol açan Kurumlar Vergisi, normal şartlarda her yıl nisan ayında beyan ediliyor ve nisan ayı sonuna kadar da Maliye’ye ödeniyor. Bu nedenle 2021 yılında kâr elde eden özel şirketler, Merkez Bankası, kamu bankaları ve KİT’ler de dahil olmak üzere tüm kurumların 2021 yılı vergilerini nisan ayından önce ödemeleri gerekmiyor. Buna rağmen açıklanan ocak ayı bütçesinde yer alan yaklaşık 15 milyar liralık vergiyi kimin ve ne amaçla ödediği büyük merak konusu oldu.

Kur Korumalı Mevduata geçiş için mi?

Sözcü’den Erdoğan Süzer haberine göre, kaynaklar, Kur Korumalı TL Mevduata geçen bazı şirketlerin Bakanlığın talebi üzerine ek beyanname verip ödeme yapmış olabileceklerini belirtti. 

Kaynaklar, “Böylesine büyük bir gelirin nasıl oluştuğu halka açıklanmalı. Aksi halde sıra dışı bir işlem olarak bütçe güvenilirliğini zedeleyebilir” dedi.

Sosyal medyada da bu haber üzerinden @AhmetBeyefendi hesabı şöyle bir paylaşım yaptı????

twitter.com

Bu paylaşıma gelen cevapların bir kısmında özel dönemli şirketlerin etkisi olabileceği belirtilirken, bir kısmında da yapılandırılmış borç taksitleri olabileceği tahmin edildi.

Ekonomist Yazar Mustafa Sönmez ise konuya böyle bir yorum getirdi????

twitter.com

Uzmanlar ne diyor?

19 Mayıs Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mali Hukuk Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Batı T24’te dünkü yazısında bu konuya şöyle değinmişti: 

2021 Ocak ayına göre tahsilatı en fazla olan gelir kalemi kurumlar vergisidir. 2021 Ocak ayında 473 milyon TL tahsilatı olan kurumlar vergisi, 2022 Ocak ayında yüzde 2962,6 artarak 14 milyar 497 milyon TL’ye yükselmiştir. Bunun nedeni ise kurum geçici vergide oluşan artıştır. Kurum geçici vergi 2021 Ocak ayında 697 milyon TL iken yüzde 1759,8 artarak 12 milyar 961 milyon TL’ye yükselmiştir. 

Vergi rekortmenleri

2019 yılında Kurumlar vergisi rekortmenleri listesinde ilk 20 kurumun 11’i banka olurken, ilk 10’da Merkez Bankası’nın saymazsak 6 kurumun da banka olduğu görülüyor. 

Peki bu bilgiyi neden verdik? Cevabı aşağıda????

Kurdaki yükseliş ve bankaların karı etkili oldu mu?

KPMG Türkiye Vergi Bölümü Şirket Ortağı Emrah Akın ise Onedio olarak bu artışın neden kaynaklı olduğunu sorduğumuzda şu cevabı verdi:

Geçici vergi döneminde Türkiye’de firmaların ihracat ve döviz pozisyonu kaynaklı kârları burada etkili olmuştur. Kurumlar vergisinde her daim yüksek etkisi olan bankacılık sektörünün de bu dönem faiz ve döviz kaynaklı rekor oranlarda kar etmesi de büyük katkı sağlamıştır. 

Bakanlık açıklaması

Görüşlerine başvurduğumuz ismini vermek istemeyen başka bir uzman da konuyla ilgili bu iddiaların dışında bir gözlemi olduğunu lakin teyit alamadığı için henüz bu konuda açıklama yapmak istemediğini belirtti.

Sonuç olarak Bakanlıktan yapılacak açıklama bekleniyor gibi görülüyor. 

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle