• Ana Sayfa
  • Haber
  • Savaş Gerginliği Azalırken Borsalarda Yükseliş Görüldü: Piyasalar Gözünü Fed’e Çevirdi!

Savaş Gerginliği Azalırken Borsalarda Yükseliş Görüldü: Piyasalar Gözünü Fed’e Çevirdi!

 Savaş Gerginliği Azalırken Borsalarda Yükseliş Görüldü: Piyasalar Gözünü Fed’e Çevirdi!
Okunuyor Savaş Gerginliği Azalırken Borsalarda Yükseliş Görüldü: Piyasalar Gözünü Fed’e Çevirdi!

Küresel piyasalarda, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimi azaltan açıklamaların ardından risk iştahının arttığı görülürken, yatırımcılar bugün Fed’in ocak ayına ilişkin toplantı tutanaklarına odaklandı.

Yapılan açıklamaların iki ülke arasındaki tansiyonu kısmen yatıştırmasıyla küresel çapta risk iştahı artarken, borsalarda alımlar, altın ve petrol başta olmak üzere emtia fiyatlarında ise geri çekilme hızlandı.

Borsa İstanbul’da gerginlik azaldı

Yurt içinde ise dün Borsa İstanbul’da güne düşüşle başlayan ve jeopolitik gerilimi azaltan açıklamalarla yükselişe geçen BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,81 değer kazancıyla 2.038,16 puandan tamamladı. 

Analistler, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilime ilişkin haber akışının yakından izlenmeye devam edileceğini, tansiyonun azalsa da risklerin hala masada olduğunu belirterek, yatırımcıların temkinli hareket etmesi gerektiğini kaydetti.

Bugün Fed’in ocak ayına ilişkin toplantı tutanaklarının yatırımcıların odağında bulunduğunu aktaran analistler, tutanaklarda bankanın faiz artırım hızı ve zamanlamasına ilişkin verilecek ipuçlarının pay piyasalarının bundan sonraki yönü açısından önemli olacağını söyledi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.990 puanın destek, 2.090 seviyesinin direnç konumunda bulunduğunu bildirdi. 

BİST 100 endeksi güne yüzde 0,58 oranında 11,75 puan değer kazancıyla 2.049,91 puandan başladı.

ABD vadeli endeksleri ekside, Avrupa’da yükseliş yaşanıyor

Rusya-Ukrayna gerginliğinin yumuşamaya başladığı değerlendirmeleri ile Wall Street ve Avrupa’da dün yaşanan güçlü yukarı hareketler bugün yerini karışık bir seyre bırakmış durumda.

Dün New York borsasında alış ağırlıklı bir seyir izlendi. Dow Jones endeksi yüzde 1,22, S&P 500 endeksi yüzde 1,58 ve Nasdaq endeksi yüzde 2,53 değer kazandı. 

Asya borsalarındaki olumlu havadan destek alan Avrupa borsalarında vadeli endeksler bu sabah pozitif bir seyir izlerken, ABD vadeli endeksleri ise teknoloji sektöründeki kar realizasyonlarının etkisiyle geriliyorlar.

Vadeli Dow Jones Sanayi Endeksi düne göre 33 puan, yüzde 0,09, S&P 500 vadeli endeksi 7,5 puan, yüzde 0,17 ve Nasdaq 100 vadeli endeksi 35,5 puan, yüzde 0,24 ekside. Avrupa’da ise FTSE 100 vadeli endeksi yüzde 0,28, FDAX yüzde 0,38 ve Eurostoxx 50 vadeli endeksi yüzde 0,41 artıda. Yeni günün Asya borsalarında pozitif başladığı dikkati çekerken, kapanışa yakın Nikkei 225 endeksi yüzde 2,2 ve Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,7 yükseldi.

Dolar ve Euro’da gözler Merkez’de

Dolar/TL paritesi ise dün 13,56-13,69 bandında hareket etmesinin ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 13,5970 seviyelerinde işlem gördü.

Euro/dolar paritesi dün yüzde 0,6’lık artışla 1,1358’den günü tamamlamasının ardından bugün yatay seyrediyor.

Dolar endeksi dün yüzde 0,4’lük azalışla 96 sınırının hemen altından kapanmasının ardından bugün yatay seyrediyor. Dün yüzde 2,05 seviyelerinden yüzde 1,97’ye kadar gerileyen ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ise bugün yüzde 2,03 seviyesinde bulunuyor.

09.40 itibarıyla dolar/TL 13,3621 seviyesinden, euro/TL de 15,4885 seviyesinden işlem gördü. Euro/dolar paritesi ise 1,13604 seviyesinden karşılık buldu.

Altın 1850 dolar/ons desteğinde tutunmaya çalışıyor

Dün 1.880 dolarla yaklaşık 8 ayın en yüksek seviyesini test eden altının ons fiyatı ise 1.845 doların altına inerken, bugün 1.853 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Öte yandan Avrupa’da doğal gaz fiyatları vadeli işlemlerde dün 80 euro seviyelerinden 67 euroya kadar gerilerken, bugün 70 euro seviyesinde dengelendi.

Rusya-Ukrayna gerginliğinin etkisi ile dün sabah Haziran 2021’den bu yana görülen en yüksek seviyeleri test eden ancak, bazı Rus birliklerinin üslerine dönmeye başladıkları haberleri ile sert düşen spot altın fiyatı, bugün yatay seyir izliyor.

Spot altın sabah saatlerinde fiyatı dünkü kapanış civarında, 1852,71 dolar/ons seviyesinden işlem gördü. Gram altın da yurt içinde 812 liradan işlem gördü. 

Analistler, Rusya-Ukrayna gerginliğinde tansiyonun daha da düşmesi halinde güvenli liman olarak altına yönelmiş yatırımcıların satışlarının gelebileceğini ve fiyatın 1831 dolar/ons desteğine doğru geri çekilebileceğini belirtiyorlar. Buranın altında ise 1820 dolar/ons desteği bulunuyor.

Petrol fiyatları yatay seyir izliyor

Jeopolitik risklerdeki artışla 94,7 dolarla Ekim 2014’ten bu yana gördüğü en yüksek seviyelerde bulunan Brent petrolün varil fiyatı, haber akışının ardından dün 90,7 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Rusya’nın tatbikatlarını tamamlayan bazı birliktlerin üslerine dönmeye başladıkları açıklamasının, Rusya-Ukrayna gerginliğinin bir sıcak çatışmaya dönüşmesi olasılığını azalttığı değerlendirmeleriyle dün sert düşüş gösteren petrol fiyatları, bugün yatay seyir izliyorlar.

NYMEX Batı Teksas 7 cent düşüşle 92 dolar/varil seviyesinden işlem görürken, ICE’de Brent petrolünün varil fiyatı da 10 cent düşüşle 93,19 dolar/varil seviyesinde. 

ICE’de Brent petrolü dün sabah 96,78, NYMEX’de Batı Teksas petrolü 95,82 dolar/varil seviyesine kadar yükselmişti.

Analistler, Rusya-Ukrayna gerginliğinde tansiyon düşse de petrol fiyatlarını yukarı iten diğer faktörlerin hala etkilerini göstermeye devam ettiklerini belirtiyorlar. OPEC+’nın üretimini öngörülen kadar artıramaması, yılın ilk çeyreğinde arz eksikliği yaşanacağı beklentilerinin petrol fiyatlarını 100 dolar/varile doğru taşımaya devam etmeleri bekleniyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle