• Ana Sayfa
  • Sinema
  • Yalnızca IQ Seviyesi Arşa Değen Üstün Zekaları Tatmin Edecek Birbirinden Kaliteli Filmler

Yalnızca IQ Seviyesi Arşa Değen Üstün Zekaları Tatmin Edecek Birbirinden Kaliteli Filmler

 Yalnızca IQ Seviyesi Arşa Değen Üstün Zekaları Tatmin Edecek Birbirinden Kaliteli Filmler
Okunuyor Yalnızca IQ Seviyesi Arşa Değen Üstün Zekaları Tatmin Edecek Birbirinden Kaliteli Filmler

Sıradan filmlerden sıkıldıysan ve ‘İzlediğim film beni biraz zorlasın’ diyorsan çok doğru yerdesin. Senin için, en iyi zeka ve bilim kurgu filmlerinden oluşan harika bir film listesi hazırladık. Bu filmler hem düşürtüyor hem de sınırları fazlasıyla zorluyor.

Hadi gel, film önerilerine geçelim!

11. Hayat Ağacı (2011) The Tree of Life

IMDb: 6.8

Özet: Genç Jack, Teksas’ın küçük bir kasabasında O’Brien ailesinin bir parçası olarak büyüyen üç kardeşten biridir. Annesiyle çok iyi anlaşan Jack, babasıyla sürekli bir çekişme içindedir. Jack, bir yetişkin olduğunda bile geçmişindeki bu çekişmelerle mücadele eder. Çocukluğunu anlamlandırmaya çalışan Jack, diğer yandan daha büyük varoluşsal sorunlarla boğuşur.

Oyuncular: Brad Pitt, Sean Penn, Jessica Chastain

Yönetmen: Terrence Malick

10. Kapsül (2004) Primer

IMDb: 6.9

Özet: Entelektüel mühendisler Aaron, Abe ve arkadaşları bir zaman makinesi icat ederler. Kaza eseri icat ettikleri bu makine, çok karanlık sonuçlara sebebiyet verecektir.

Oyuncular: Shane Carruth, David Sullivan, Casey Gooden

Yönetmen: Shane Carruth

9. Küp (1997) Cube

IMDb: 7.2

Özet: Birkaç yabancı, oraya nasıl gittiklerini asla hatırlamadan kübik hücrelerden oluşan bir hapishanede uyanırlar. Bilim adamı, eski polis, bir öğrenci ve matematik dehası bir gençten oluşan mahkumlar kaçmak için tüm becerilerini kullanmak zorundadır.

Oyuncular: Nicole de Boer, Maurice Dean Wint, David Hewlett

Yönetmen: Vincenzo Natali

8. John Malkovich Olmak (1999) Being John Malkovich

IMDb: 7.8

Özet: İşsiz olan Craig Schwartz, garip bir adam olan Dr. Lester için dosyalama memurluğu yapar. Craig bir gün işteyken, ünlü aktör John Malkovich’in aklına giden bir portal keşfeder. Meslektaşı Maxine’in sırrına ortak olmasına izin verdiğinde ise işler iyice sarpa saracaktır…

Oyuncular: John Cusack, Cameron Diaz, Catherine Keener

Yönetmen: Spike Jonze

7. Mulholland Çıkmazı (2001) Mulholland Dr.

IMDb: 8.0

Özet: Araba kazasından sonra hafızasını kaybeden Rita, bir daireye sığınmadan önce Los Angeles sokaklarında şaşkın şaşkın dolaşır. Rita, aktris olmak için Los Angeles’a gelen Betty ile tanışır. Daha sonra, ikisi birlikte Rita’nın gerçek kimliğinin gizemini çözmeye çalışırlar…

Oyuncular: Naomi Watts, Laura Harring, mJustin Theroux

Yönetmen: David Lynch

6. Duvar (1982) Pink Floyd: The Wall

IMDb: 8.0

Özet: Los Angeles’taki bir otel odasında izole edilmiş bir çocukluğun hikayesine gidiyoruz. Geçmişteki travmalarla ve halüsinasyonlarla mücadele etmeye çalışan Pink, babasının ölümü ve annesinin zorbalıklarıyla başa çıkmanın bir yolunu arar…

Oyuncular: Bob Geldof, Christine Hargreaves, James Laurenson

Yönetmen: Alan Parker

5. Persona (1966)

IMDb: 8.1

Özet: Elisabeth Vogler, bir gün aniden sessizliğe bürünür ve asla konuşmaz. Elisabeth’in yakınlarına onun duygusal bir çöküntü yaşadığını söyleyen doktoru, zamana ihtiyacını olduğunu söyler. Bir sahil evine yerleştirilen Elisabeth’e hemşire Anna eşlik eder. Önümüzdeki birkaç hafta boyunca Anna, Elisabeth’e ulaşmak için büyük bir mücadele verir. İki kadın kendilerini garip yakınlaşmanın içinde bulurlar.

Oyuncular: Bibi Andersson, Liv Ullmann, Margaretha Krook

Yönetmen: Ingmar Bergman

4. Zeitgeist (2007)

IMDb: 8.2

Özet: ‘Zeitgeist’, dine, terör saldırılarına ve uluslararası liderlerin tek bir dünya bankası oluşturma konusundaki olası planlarına odaklanıyor.

Oyuncular: Chogyam Trungpa, Jordan Maxwell, George Carlin

Yönetmen: Peter Joseph

3. 2001: Uzay Yolu Macerası (1968) 2001: A Space Odyssey

IMDb: 8.3

Özet: ‘2001: A Space Odyssey’, bir grup primatın ilk defa alet kullanarak evrimin en önemli adımlarından biri olan aklı keşfetmesinden 4 milyon yıl sonrasına uzanan bir uzay gemisinin esrarengiz yolculuğuna odaklanıyor.

Oyuncular: Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester

Yönetmen: Stanley Kubrick

2. Akıl Defteri (2000) Memento

IMDb: 8.5

Özet: Leonard, karısına tecavüz edip öldüren adamın izini sürmeye kararlıdır. Ancak bu arayış, nadir görülen ve tedavi edilemeyen bir hafıza kaybından muzdarip olmasıyla daha da zorlaşmaya başlar. Leonard, önceki hayatının ayrıntılarını hatırlayabilse de on beş dakika önce ne olduğunu, nereye gittiğini bile hatırlayamaz durumdadır.

Oyuncular: Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano

Yönetmen: Christopher Nolan

1. Baraka (1992)

IMDb: 8.6

Özet: Geleneksel bir anlatıya sahip olmayan bu film, dünyanın dört bir yanından insanların ve yerlerin görüntülerini sunuyor. Kaotik şehirlerden çorak vahşi doğaya kadar, dünyanın dört bir yanındaki izleyicileri hem doğal hem de teknolojik alemlere tanık olmaya götürüyor. 

Oyuncu: Patrick Disanto

Yönetmen: Ron Fricke

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle