Risk ve Getiri: Uzmanlar Altın Hesabı İçin Ne Diyor?

 Risk ve Getiri: Uzmanlar Altın Hesabı İçin Ne Diyor?
Okunuyor Risk ve Getiri: Uzmanlar Altın Hesabı İçin Ne Diyor?

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın (HMB) Kur Korumalı Mevduat (KKM) ardında gelen yeni çalışması, yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla hayata geçirilen Altın Tasarruf Sistemi’nin ayrıntıları açıklandı.

Uzmanlar ise altın hesabının riskini ve getirisini değerlendirdi.

Altın hesabının riski nedir?

Para Analiz’de yapılan değerlendirmeye göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Altın Tasarruf Hesabı Planı detayları Kur Korumalı Mevduat’tan daha yüksek Hazine riski taşıyor. 

Vatandaşın getirisinin ise en az Kur Korumalı Mevduat kadar kötü olduğu da ekleniyor ve şu şekilde açıklanıyor:

Plana göre, altının TL karşılığına %14 (politika faizi) ödenecek

Mevcutta enflasyon %50 resmi rakamlarla, Altın Tasarruf Sistemi’nde ödenecek %14’ün zaten çok üzerinde. Elindeki fiziksel altını sisteme sokan vatandaş yine enflasyon altında ezilmekte. Fiziksel değişim riskini alması bu neden zor.

HMB’nin planı büyük ölçüde hem TL’nin değerinin hem de altın fiyatlarının küresel piyasada sabit/istikrarlı kalacağı üzerine kurulmakta

Halbuki, Fed parasal sıkılaştırma hareketinde belli bir seviyeye gelip de ABD TÜFE enflasyonu gerileme sinyalleri verene kadar altın gözde yatırım aracı.  Ukrayna gibi jeopolitik risklerin gerçekleşmesi ise altını talep gören bir yatırım aracına iyice dönüştürerek fiyat artışı yaratacak.

Altın fiyatının artması halinde enflasyonun üzerinde getiri elde etmek vatandaş açısından mümkün ancak örneğin 3 ay vadede %15 artışın Hazine’ye faiz maliyeti %75 olacak

Dövizi kısmen gizli kamu müdahaleleriyle bastıran Hazine’nin benzer yöntemlerle altın fiyatlarını kontrol etmesi imkânsız. TL’yi aşırı baskılarsa bu sefer KKM’de çözülme yaratacak.

Belki de en önemli başarısızlık nedeni de daha önce hükümetlerin son 50 yılda defalarca denediği altını sisteme sokma çabasının, sosyolojik olarak Türkiye’de rağbet görmemesi

Yüksek enflasyon, sıklıkla izlenen ekonomik krizler ve tabi toplumda/çalışma hayatında kadının yeri fiziksel olarak elde altın tutulması alışkanlığının kolay kolay değişmediğini gösteriyor.

Altın yatırımcısı için riski ve getirisi ne?

Özetle açıklanan karmaşık sistem, Türkiye’de davranışsal olarak fiziki altını sisteme sokmaya engel olduğu gibi, getiri vaadi açısından da altın tutanlar açısından cazip değil. Altın fiyatları stabil kalırsa kazanç enflasyonun altında olurken, altın fiyatlarının yükselmesi halinde zaten fiyat artışı kadar bir getiri söz konusu.  Bu nedenle fiziksel olarak elinde altın tutarak güvende hisseden vatandaşın, bu ürüne büyük talep göstermesi, umulduğu gibi 100 milyar doları sisteme sokması hayalci bir beklenti. Gerçekleşmesi hali ise Hazine’nin sürdüremeyeceği bir riski üstlenmesi anlamına geliyor. 

KKM’de vatandaşın enflasyona yenilmekte olduğu gerçeği yanında vatandaşın kazanması haline Hazine’nin büyük maliyet üsteleneceği gerçeği, aynı şekilde “kaybet-kaybet” anlayışı ile ATH için de geçerli.  

İktisatçı ve Yazar Prof.Dr. Hayri Kozanoğlu ise şu paylaşımı yaptı???? Yine uzmanlar tarafından bu paylaşıma çok sayıda da yorum yapıldı

Yorumlar da şu şekilde????

twitter.com

twitter.com

twitter.com

twitter.com

twitter.com

twitter.com

twitter.com

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle