• Ana Sayfa
  • Yazılım
  • Uzay Biletlerinden Metin Tabanlı Sade Akıllı Telefona Bugün Teknoloji Dünyasında Neler Oldu?

Uzay Biletlerinden Metin Tabanlı Sade Akıllı Telefona Bugün Teknoloji Dünyasında Neler Oldu?

 Uzay Biletlerinden Metin Tabanlı Sade Akıllı Telefona Bugün Teknoloji Dünyasında Neler Oldu?
Okunuyor Uzay Biletlerinden Metin Tabanlı Sade Akıllı Telefona Bugün Teknoloji Dünyasında Neler Oldu?

16 Şubat Çarşamba günü teknoloji dünyasında hangi haberler paylaşıldı? Öne çıkan ve sosyal medyada paylaşılan gelişmeleri sizler için derledik.

1. Ekonomistler, Ay’ı özelleştirmenin dünya üzerindeki yoksulluğu ortadan kaldırmaya yardımcı olacağı iddiasını ortaya attı. Hali hazırda BM Dış Uzay Antlaşması’na göre ülkelerin ve kişilerin uzayda mülk sahibi olması yasak. Ancak ekonomistlere göre bu konu ‘bir an önce ele alınmalı’.

2. Akıllı telefonlar son yıllarda hayatımızın bir parçası haline geldi. Bu su götürmez bir gerçek. Ancak artık çok daha fazlası olmaya da başladılar. Tam anlamıyla bir bağımlılık olduğunu söylemek mümkün. Bir üretici bu farkındalıkla ‘Dikkat dağıtmayan, reklamsız, bağımlılık yapmayan’ sloganıyla Wisephone’u tasarladı.

3. İngiliz uzay şirketi Virgin Galactic, 16 Şubat Çarşamba günü, yani bugün halka bilet satışlarını açma planlarını duyurdu. 90 dakikalık yolculuk için 150 bin dolar depozito dahil 450 bin dolar vermeye hazır 1000 kişi aranıyor.

4. ABD’de yaşayan lösemi hastası bir kadın kök hücre nakli sonrası HIV’i atlatan ilk kadın oldu.

5. Netflix’te yayınlanan ‘Tinder Avcısı’ dizisine benzer hikayeler gerçek hayatta da yaşanıyor. ABD Federal Soruşturma Bürosu FBI, geçen yıl Amerikalıların Netflix’te yayınlanan ‘Tinder Avcısı’ dizisindeki benzer şekilde dolandırıldığını ve 1 milyar dolardan fazla para kaptırdıklarını duyurdu.

6. Apple işlemci konusundaki hünerlerini sadece Apple Silicon destekli Mac’lerde değil, iPhone’larda da göstermeye devam ediyor. PCMag tarafından yapılan son testlerde iPhone 13 Pro’nun Samsung’un en yeni amiral gemisi Galaxy S22 Ultra’yı geçtiği görülüyor.

7. Üzerinde köpek tasmasından başka bir şey bulunmayan bir adam, bir barın yanında danseden striptizciler, cinsel ilişki mekanları ve Nazi üniforması içinde bir adam. Bunlar gerçek hayattan değil, bir çocuk oyunu platformundan. Aslen bir çocuk oyunu olan ve milyonlarca çocuk tarafından oynanan Roblox’un başı, platformda ortaya çıkan seks oyunları ile dertte.

8. Çin’deki Şanghay Beslenme ve Sağlık Enstitüsü’nden araştırmacılar, insanların koku duyusunu yavaş yavaş kaybettiğine işaret eden yeni ipuçları yakaladı.

9. Facebook’un çatı şirketi Meta, kullanıcılarını platformdan çıksalar dahi takip ettiği için suçlandığı davada 90 milyon dolarlık tazminat ödeyecek.

10. The Walt Disney Company, metaverse stratejileri için yeni bir atama yaptı. Facebook, Nike, Samsung ve Microsoft gibi devlerden sonra Disney’in de metaverse planları netleşmeye başladı.

11. Bir süre önce çatı şirketinin adını Meta olarak değiştiren Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, çalışanlarına bundan böyle ‘metamate’ diye hitap etme kararı aldı. Öte yandan Facebook, News Feed olan ana sayfasının adını Feed olarak değiştirme kararı aldı.

12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin gelecek yıl milli ve özgün roketiyle aya sert iniş gerçekleştireceğini belirterek, “Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile uzay ajanslarımızın önümüzdeki dönemde etkin iş birliği yapması ve tecrübe paylaşımında bulunması müşterek menfaatlerimize olacaktır.” dedi.

13. ‘Kent Ortamında Akıllı Telefon Kullanımı: Metrobüs Yolcuları’ araştırması, video içerik tüketiminin giderek artması dolayısıyla bu tüketimin sinema salonları ve evlerin sınırlarını aşarak gündelik yaşamın her alanına, kent ortamlarına taştığını ortaya koyuyor.

14. ABD’nin Wyoming eyaletinde şimdiye kadar diğer gezegenler ve Ay gibi doğal uydularda görülen kraterlere rastlandı.

15. Geliştirdiği özel yazılımla milyarder iş insanı Elon Musk’ın özel jetinin hareketlerini takip ederek Twitter’da oluşturduğu profil aracılığıyla paylaşan 19 yaşındaki Jack Sweeney, Elon Musk’ın kendisine yeni bir Tesla vermesi karşılığında bunu yapmayı bırakabileceğini söyledi.

16. Çinli teknoloji devi Xiaomi’nin Türkiye’deki tesislerinde üretilen Redmi 10 modeli satışa sunuldu.

17. Tesla, araçlarında yayaları uyarmak için farklı sesler çıkarılmasını sağlayan ‘Boombox’ özelliğini kaldırmak zorunda kaldı. Boombox özelliği, sürücülerin keçi melemesi, gaz çıkartma sesleri ya da Noel şarkıları gibi önceden belirlenmiş veya isteğe göre ayarlanmış sesleri harici bir hoparlörden çalmasına olanak tanıyan bir yazılım güncellemesiydi. Elon Musk ise konuyla ilgili ‘eğlence düşmanlarını’ sorumlu tuttu.

18. ABD’li çip üreticisi Intel İsrailli Tower Semiconductor’a 5.4 milyar dolar ödeyecek. Öte yandan 1.5 sene önce duyuruluan 35 milyar dolarlık AMD – Xilinx anlaşması da tamamlandı.

19. Fiat markasının kompakt sınıftaki modeli Egea, hibrit motorlu versiyonları ile yakında yollara çıkmaya hazırlanıyor. Egea, Nisan ayından itibaren Sedan, Hatchback, Cross ve Cross Wagon gövde tiplerinde hibrit motorlu versiyonları ile satışa sunulacak.

20. Xiaomi, akıllı telefonlar için 150W hızlı şarj teknolojisinde hazırlıkların sona yaklaştığının işaretini verdi. Ayrıca bu yıl sonuna kadar 200W hızlı şarj teknolojisinin de kullanıma sunulması bekleniyor.

21. Teknoloji devi Ericsson’ın 2018 yılında dolaylı yollardan DEAŞ terör örgütüne ödeme yaptığı için soruşturma geçirdiği ortaya çıktı. Şirketin CEO’su Borje Ekholm, İsveç’teki Dagens Industri gazetesine verdiği demeçte, Irak’ta yer alan ulaşım rotalarına erişim için DEAŞ terör örgütüne ödeme yapmış olabiliriz dedi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle