• Ana Sayfa
  • Haber
  • Bugün Neler Yaşandı? Günün En Çok Konuşulan ve Tartışılan Haberleri ile Sosyal Medyanın Gündemi (24 Şubat)

Bugün Neler Yaşandı? Günün En Çok Konuşulan ve Tartışılan Haberleri ile Sosyal Medyanın Gündemi (24 Şubat)

 Bugün Neler Yaşandı? Günün En Çok Konuşulan ve Tartışılan Haberleri ile Sosyal Medyanın Gündemi (24 Şubat)
Okunuyor Bugün Neler Yaşandı? Günün En Çok Konuşulan ve Tartışılan Haberleri ile Sosyal Medyanın Gündemi (24 Şubat)

24 Şubat Perşembe günü dünyada ve Türkiye’de yaşanan son dakika gelişmeleri ile sosyal medyada en çok konuşulan gündem başlıklarını sizler için derledik.

1. Rusya ve Ukrayna arasında süren gerilimle ilgili korkulan oldu. Rusya, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass’a özel askeri operasyon başlattı. Başkent Kiev’in yanı sıra bir çok kentte art arda patlamalar yaşandı. Dünyanın gözü Ukrayna’ya çevrildi.

2. Rusya’nın askeri müdahalesinin ardından açıklama yapan Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski ‘Askeri tecrübesi olan herkesin gelip İçişleri Bakanlığı’na başvurmasını istiyoruz. Ruslara sesleniyorum. Sokağa çıkıp, tepkinizi gösterin’ dedi.

3. ‘Savaşın öteki yüzü’ sosyal medyaya yansımaya başladı… Ukraynalıların sokak ortasında topluca dua ettikleri bir kare sosyal medyada çokça paylaşıldı.

4. Ukrayna’nın Anlara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Boğazların Rus gemilerinin geçişine kapatılması talebinde bulunduklarını söyledi.

5. Bu savaş, bu iki ülke ile de ticari ilişkileri yoğun olan ve içeride de zor bir dönemden geçen Türkiye ekonomisini olumsuz etkileyecek. Peki bu ortamda Türkiye’yi neler bekliyor?

6. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısıyla Ukrayna’da yaşayan Türk öğrenciler mahsur kaldı. Evlerinin yakınlarına füzeler düştüğünü söyleyen öğrenciler acil tahliye istiyor.

7. Rusya’nın Ukrayna’ya harekatı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan güvenlik zirvesini topladı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, zirvede, Rusya’nın Minsk mutabakatlarını ortadan kaldıran bu saldırısının uluslararası hukuku ihlal ettiği ve kabul edilemez olduğu ifade edildi.

8. Rusya’nın askeri operasyonunun ardından herkesin beklediği gibi Dolar yükselişe geçti ve TL değer kaybetti. Ekonomist Selçuk Geçer’in yaptığı dolar paylaşımı ise Twitter kullanıcılarının sinirlerini hoplattı.

9. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Rusya Ukrayna çatışmasıyla ilgili olarak ‘Yüzyılın en büyük savaşı olacak’ dediği iddia ediliyor. Ancak bu iddia tamamen yanlış. Peki Stoltenberg gerçekte ne dedi?

10. Kriz anlarında sosyal medyadaki dezenformasyon en üst seviyeye çıkıyor. Böyle durumlarda paylaşılan şüpheli iddiaları doğrulamak için neler yapabilirsiniz? İşte kullanabileceğiniz araçlar.

11. Rusya’nın ilan ettiği savaşın ardından Doğru Veri’deki Rusya hakkında önemli bilgiler veren infografikleri derledik.

12. Gündemden diğer öne çıkanlar: Gazeteci Metin Özkan’ın parasını çaldığı iddia edilen kadın suç duyurusunda bulundu.

13. Interpol tarafından Sedat Peker için Kırmızı Bülten çıkarıldığı iddia edildi. Adalet Bakanlığı da Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) Sedat Peker’in Türkiye’ye iadesi için geçici tutuklanmasını talep etti. Gazeteci İsmail Saymaz’ın aktardığına göre Peker söz konusu durumla ilgili olarak, ‘BAE yetkilileri beni bilgilendirmedi” dedi.

14. Kültür ve Turizm Bakanı’nın eşinin Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay’ın davetiyle tarihi Bahtiyar Yokuşu’nu ziyaret ettiği sırada kadın polise çantasını ve şemsiyesini taşıtması tepki çekti.

15. Pandemi ve enerji, metal gibi ürünlerin artışı nedeniyle tüm dünya yüksek bir enflasyon yaşıyor. Ancak hiçbiri bizdeki kadar yakıcı değil (150 dolardan 750 dolara çıkmamış yani). YouTuber İlkay Zaman da geçtiğimiz sene yaptığı alışverişin aynısını yaptı. Bakalım fiyatlardaki değişim nasıl?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle