• Ana Sayfa
  • Yazılım
  • Bugün Teknoloji ve Bilim Dünyasında Neler Oldu? İşte Günün Öne Çıkan Gelişmeleri

Bugün Teknoloji ve Bilim Dünyasında Neler Oldu? İşte Günün Öne Çıkan Gelişmeleri

 Bugün Teknoloji ve Bilim Dünyasında Neler Oldu? İşte Günün Öne Çıkan Gelişmeleri
Okunuyor Bugün Teknoloji ve Bilim Dünyasında Neler Oldu? İşte Günün Öne Çıkan Gelişmeleri

24 Şubat Perşembe günü teknoloji dünyasında hangi haberler paylaşıldı? Öne çıkan ve sosyal medyada paylaşılan gelişmeleri sizler için derledik.

1. Rus birlikleri ve zırhlı araçları Ukrayna topraklarına girmeye başlamışken, sosyal paylaşım platformu Twitter da en sıcak gelişmeleri takip ettiğimiz kaynakların başında geliyor. Twitter, Ukrayna’nın Donbass ve Luhansk bölgelerinden görüntü paylaşan bazı hesapları askıya aldı.

2. Rusya’nın askeri operasyonu kripto paraları da vurdu. Toplam değer yüzde 9.50 oranında eridi.

3. Bilim insanları canlılarla bilgisayarlar arasında bağ kurma yolunda büyük bir atılım olarak değerlendirilebilecek gelişmede Venüs Sinekkapanı’na yapay bir nöron yerleştirmeyi başardı.

4. Oyun odaklı popüler canlı yayın platformu Twitch, platformda içerik üreten yayıncılar için daha güvenilir ücretlendirme yöntemleri üzerinde çalışıyor. Şirket, ‘yayıncılarımız için düzenli aylık gelirin ne kadar önemli olduğunun farkındayız’ dedi ve tek tıkla güvenilir reklam geliri olarak adlandırdığı yeni sistemini duyurdu.

5. Teknoloji devi Apple’ın işletim sistemi iOS’in yeni sürümünde kullanıcılara sunulacak olan özellikle birlikte sesli asistan Siri yeni bir sese kavuşuyor. Apple, yeni gelecek olan ‘cinsiyetsiz’ sesin LGBTQ+ topluluğunun bir üyesi tarafından kaydedildiğini söyledi.

6. Netflix’te dünya genelinde rekorlar kıran Tinder Avcısı’yla tanıdığımız Simon Leviev’in şu anki sevgilisi Kate Konlin, belgeseldeki kadınları suçladı. İsrailli manken Konlin ayrıca Simon Leviev’in şimdiye kadar ‘tanıdığı en büyük adam’ olduğunu söyledi.

7. Metaverse dünyasına 13 yaşında bir kız çocuğu kimliğiyle giriş yapan BBC araştırmacıları cinsel taciz, çocuk cinsel istismar tuzakları ve tecavüz tehditleriyle karşılaştı.

8. Türkiye; Yapay Zeka Sistem Analisti, Blok Zinciri Analisti, Bulut Bilişim Analisti ve Gömülü Sistem Geliştiricisi mesleklerinin standartlarının hazırlanmasıyla yapay zekayla ilgili meslek standardı belirleyen ilk ülke oldu.

9. ABD’deki bilim insanları, tek görevi şarkıları algılamak olan beyin nöronlarını ilk defa tespit etti. Önceden konuşma ve müzik için özelleşmiş nöronlar bulunmuştu, fakat özellikle şarkılara odaklanmış nöronların varlığı yeni keşfedildi.

10. Deniz ürünlerine olan talebin artmasıyla birlikte İspanyol Nueva Pescanova şirketi önümüzdeki yıl ilk ticari ahtapot çiftliğini açmayı planlıyor. Ancak bilim insanları bunun etik ve çevresel bir felaket olabileceği konusunda uyarıyor.

11. Oxfam ve Greenpeace sivil toplum kuruluşlarının Fransa ofislerince hazırlanan raporda, en zengin 63 Fransız’ın sahip oldukları şirketlerin sera gazı salımı hesaplandı. Buna göre o milyarderlere ait şirketlerin, ülke nüfusunun yarısı kadar karbon salımı yaptığı ortaya çıktı.

12. İlginizi çekebilir: Rusya ve Ukrayna krizinin içindeyken sosyal medya dezenformasyonuna karşı doğrulama yapabileceğiniz araçlar

???? Onedio IQ Instagram hesabımızı takip etmeyi unutmayın!

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle