• Ana Sayfa
  • Sinema
  • Dünyayı Daha İyi Tanımak İsteyenler! Olaylara Bakış Açınızı Değiştirecek Etkileyici Netflix Belgeselleri

Dünyayı Daha İyi Tanımak İsteyenler! Olaylara Bakış Açınızı Değiştirecek Etkileyici Netflix Belgeselleri

 Dünyayı Daha İyi Tanımak İsteyenler! Olaylara Bakış Açınızı Değiştirecek Etkileyici Netflix Belgeselleri
Okunuyor Dünyayı Daha İyi Tanımak İsteyenler! Olaylara Bakış Açınızı Değiştirecek Etkileyici Netflix Belgeselleri

Yaşadığımız doğa, hayvanlar ya da insanlar âlemi veya popülerliği kıtaları aşmış isimler ile ilgili bilmediğimiz birçok şey var. Bunları keşfetmekse her konuda derinlemesine bilgilerle donatılmış belgeseller sayesinde oldukça kolay! Denizaltından vahşi yaşama, yemek dünyasından seyahate, beynimizin çalışma mekanizmasından spora kadar birçok konuda bilgi sunan Netflix belgeselleri hem keyifli zaman geçirmenizi hem ufkunuzu genişletmenizi sağlıyor. Evinin rahatlığında yeni ufuklara yelken açmak isteyenler, haydi bu belgeselleri hep birlikte inceleyelim!

15. Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal / Varsity Blues Operasyonu: Üniversiteye Giriş Skandalı (2021) IMDb: 7.0

Belgesel, 2019 yılında ortaya çıkarak büyük bir karmaşaya neden olan bir skandalı konu alıyor. Skandalın arkasındaki adam, zengin aileler için üniversitelerin anlamını çözdükten sonra planlarına başlıyor. Zengin ve ünlü ailelerinin çocuklarını kabul standartları yüksek ve popüler olan ABD üniversitelerine sokmak için bir suç ağı oluşturuyor. Çocukların zekaları, yaptıkları işler veya çalışma düzenlerinin bir kenara atıldığı bu olayda sadece para konuşuyor. Şirket yöneticilerinden ünlü isimlere kadar birçok kişi de bu suça dâhil oluyor. İşte gerçek kayıtlarla anlatılan çarpıcı bir olay!

14. Pelé / Pelé (2021) IMDb:7.0

Bu belgesel futbolla ilgisi olsun veya olmasın herkesin bildiği bir isim olan Pelé’nin hikâyesini anlatıyor. Belgesel temelde Pelé’nin kariyer yolculuğuna odaklansa da futbol kariyerinin yanı sıra nasıl halk kahramanına dönüştüğünü ve kusursuzluğun onun için ne demek olduğunu da gösteriyor. Eski takım arkadaşlarıyla özel röportajlara ve arşivden görüntülere yer verilen belgeselde, üç dünya kupası kazanan bir adamın hayatından en önemli noktalara değiniliyor. Bakalım hem Brezilya’yı hem dünyayı etkileyen Pelé’nin en önemli on iki yılı nasıl geçmiş?

13. Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed /Bob Ross: Küçük Mutlu Ağaçların Arasında Gizlenen İhanet ve Hırs (2021) IMDb: 7.0

Ekranların tanıdık yüzlerinden Bob Norman Ross’un hayatını konu edinen belgesel, onun hakkındaki bilinmeyen noktaları ortaya çıkarıyor. Tuvale çizdiği küçük mutlu ağaçlarla hafızalarımızda yer edinen ressam, sanat eğitmeni ve sunucu Ross, iş hayatını düzene koymaya çalışırken birçok haksızlık ve ihanete uğramış. Onunla iyi ilişkiler kurarak güvenini kazanan ama tek amacı Ross üzerinden para kazanmak olan Kowalskilerin ünlü ressama yaptıkları haksızlıklara ve arkasından çevirdikleri işlere bu belgeselle şahit oluyoruz.

12. The Tinder Swindler / Tinder Avcısı (2022) IMDb: 7.3

Belgesel, son zamanların popüler uygulamalarından olan Tinder aracılığıyla dolandırıcılık yapan bir adamı konu alıyor. Başkarakter Simon Leviev, uygulama üzerinden tanıştığı kadınlara kendini zengin bir iş adamı olarak tanıtıyor. Kadınların hayallerindeki ideal ilişkiyi onlara veren Leviev’in gerçek yüzüyse bir süre sonra ortaya çıkıyor. İlişki kurduğu kadınları milyonlarca dolar dolandıran Simon, intikam için plan yapan kurbanlarla baş edebilecek mi?

11. Tiger King: Murder, Mayhem and Madness / Kaplan Kral (2020) IMDb: 7.5

Dizi şeklinde yapılandırılmış olan belgesel, 40-50 dakika uzunluğundaki 7 bölümden oluşuyor. Belgeselin başkarakteriyse silahlı, büyük kedilere ilgi duyan bir country şarkıcısı Joe Exotic. Belgeselde hayvanat bahçesi işleten Joe ve kendisi gibi büyük kedilere ilgi duyan dolandırıcılar, uyuşturucu baronları, tarikat liderleri gibi tehlikeli insanlardan oluşan bir grubun karmaşık hikâyeleri konu ediliyor. Hayvan hakları aktivisti Carole, bu ekibi engellemeye çalışıyor ancak Joe da bu duruma karşı boş durmuyor ve işlerin sonunda tutuklanıyor. Acaba Kaplan Kral’ın hayatında daha başka neler oluyor?

10. Crip Cramp / Engelli Devrimi (2020) IMDb: 7.7

2020 yapımı olan belgesel kendisi de engelli olan yönetmen James Lebrecht tarafından yönetiliyor. Yıllar önce engelliler için düzenlenen Jened kampını ve bu kampta yaşanan deneyimleri konu edinen belgesel, engellilerin etraflarındaki bütün sistemlerle arasındaki ilişkiyi gözler önüne seriyor. İnsanların kafasında oluşan yargı ve düşüncelerden temizlenerek oluşturulan bir dünyayı gösteren Crip Cramp sayesinde hem kamp döneminden görüntüler hem günümüz röportajları ile ufuk açıcı bir mücadeleyi izliyoruz.

9. Ugly Delicious / Ugly Delicious (2018) IMDb: 7.8

Amerikan restoran işletmecisi ve sunucu David Chang, bu belgeselle birlikte yemek dünyasının derinliklerine iniyor. Yemek, seyahat ve tarihi birleştiren Ugly Delicious, tatmin edici yemeklere ulaşmak için çıkılan bir lezzet avı olarak ekrana geliyor. Her bölümünde farklı bir yemek veya yemek konsepti karşımıza çıkıyor. Belgesel, dünyayı dolaşarak farklı kültürlerden yemekler tadan Chang ile yemek âlemini daha yakından tanımak isteyenler için birçok kapı açıyor.

8. 14 Peaks: Nothing Is Impossible/ 14 Zirve: Hiçbir Şey İmkânsız Değildir (2021) IMDb: 7.8

Özellikle dağcılık ve tırmanışla ilgilenenlerin dikkatini çeken belgesel, Nepalli dağcı Nirmal Purja’nın atıldığı macerayı anlatıyor. Korkularından arınmış olan Purja, dünyadaki 8000 metreden yüksek olan 14 zirveye tırmanmayı hedefliyor. Bu tırmanışların hepsini de 7 ay içerisinde gerçekleştirmeyi amaçlıyor. İmkânsız gibi görünen bu hedeflerin aslında yapılabilir olduğunu göstermeye çalışan korkusuz dağcı, acaba istediği tüm zirvelere planladığı zaman diliminde tırmanabiliyor mu?

7. The Innonce Files / Masumiyet Dosyaları (2020) IMDb: 8.0

Mini dizi şeklinde oluşturulan belgesel, haksız yere mahkûm edilmiş kişilerin ardındaki yanlışları gözler önüne seriyor. Mahkûmiyet kararları verilirken atılan yanlış adımlar ve oyunları anlatan belgesel, olayın zanlıları ve kurbanlarının başlarına gelen adaletsiz seçimleri de ortaya çıkarıyor. Masumiyet projesi olarak adlandırılan bu gerçek suç belgeseli, ortalama 60-80 dakikalık 9 bölümden oluşuyor. İşte adalet çarkının arkasında dönen yalanlar ve oyunlar!

6. The Mind, Explained / The Mind, Explained (2019) IMDb: 8.0

Beynimizin içinde birçok farklı şey olup bitiyor. Görülen rüyalar, yaratıcı beceriler, psikolojik rahatsızlıklar ve daha birçok olayın sorumlusu olan zihnimizde yaşanılanların ilgi çekiciliği bu belgesele konu oluyor. Dizi şeklinde ilerleyen belgesel, beynimizin nasıl çalıştığını en anlaşılabilir şekilde sunuyor. Deneyimlerin paylaşıldığı ve kompleks olayların anlatıldığı belgesel, zihninin derinliklerini keşfetmek isteyenlere keyifli bir deneyim yaşatıyor.

5. My Octopus Teacher / Ahtapottan Öğrendiklerim (2020) IMDb: 8.1

Güney Afrika’da dalış yapan doğa tarihçisi ve yönetmen Craig Foster, yosun ormanında yaşayan bir ahtapotla dost oluyor. Her gün ahtapotu takip eden ve gözlemleyen Foster, belgeselde kendi gözünden ahtapotun yaşam döngüsünü aktarıyor. Suyun derinliklerinden görsel bir şölen sunan belgesel, aynı zamanda doğayla ilgili de birçok bilgi sunuyor. Belgesel, ahtapotun yaşamının gizemli noktalarıyla doğanın işleyişini öğrenmek isteyenler için eğlenceli bir yolculuk içeriyor.

4. Wild Wild Country / Vahşi Kırlar (2018) IMDb: 8.1

Bir suç belgeseli olan Vahşi Kırlar, ulusal bir skandalı konu ediyor. Bir tarikat lideri olan Osho, Oregon’un derinliklerinde ütopik bir yaşam alanı kuruyor. Bu ütopik kentin kurulmasından sonra yerel halkla çatışmalar başlıyor ve büyüyerek çarpıcı olaylara dönüşüyor. Emmy ödüllü ve dizi şeklinde ilerleyen belgeseli, suç belgesellerini sevenler mutlaka izlemeli.

3. Seaspiracy / Denizlerdeki Komplo (2021) IMDb: 8.2

Okyanustaki yaşama ve olaylara tutkulu Ali Tabrizi, insanların denizlere verdiği zararı belgelemek için çıktığı yolda daha büyük olayları ortaya çıkarıyor. Yasa dışı yapılan işlerle deniz canlılarına verilen zararı göz önüne seren belgesel, küresel boyutlara ulaşan yolsuzlukları da ifşa ediyor. Verilen her zararın gezegen üzerindeki etkilerini anlatan belgesel, doğaya önem veren herkese yeni bir bakış sunuyor.

2. David Attenborough: A Life on Our Planet / Gezegenimizden Bir Yaşam (2020) IMDb: 9.0

Bir doğa bilimci olan Attenborough, dünyayı gezerken kazandığı deneyimleri bu belgeselle paylaşıyor. Bütün kıtaları gezerek vahşi yerlerin keşfini yapan ve dünyanın tüm detaylarını belgeleyen doğa bilimci, yaşanan değişimleri de gözler önüne seriyor. Gezegenin karşılaştığı zorlukları ve bu zorlukların çözüm önerilerini anlatan belgesel, doğa meraklılarına oldukça keyifli bir yolculuk yaşatıyor.

1. The Last Dance (2020) IMDb: 9.1

Ünlü basketbolcu Michael Jordan’ın kariyerini odak noktası olarak alan The Last Dance, tek sezon ve on bölümden oluşan bir dizi olarak karşımıza çıkıyor. Belgesel, hem Jordan’ın hem takımı Chicago Bulls’un 90’lı yıllardaki yükselişini anlatıyor. 97-98 sezonunun gerçek görüntüleriyle zenginleştirilen belgesel, Jordan liderliğinde yükselen takımın grafiğine daha yakından şahit olmamızı sağlıyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle