• Ana Sayfa
  • Haber
  • Hükümetten Montrö Açıklaması: ‘Hazırlıklarımızı Tamamladık’

Hükümetten Montrö Açıklaması: ‘Hazırlıklarımızı Tamamladık’

 Hükümetten Montrö Açıklaması: ‘Hazırlıklarımızı Tamamladık’
Okunuyor Hükümetten Montrö Açıklaması: ‘Hazırlıklarımızı Tamamladık’

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Ukrayna’daki gelişmelere ve Montrö Sözleşmesi’ne ilişkin ‘Önümüze gelebilecek çeşitli durumlarla ilgili hazırlıklarımızı tamamladık.’ dedi.

AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. 

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, toplantı devam ederken basın toplantısı düzenledi, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Bu işgali tümüyle reddediyoruz”

Çelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

‘Bugün itibariyle uluslararası hukuku ağır biçimde ihlal eden çok vahim sonuçları olabilecek bir tablo ortaya çıktı. Bu işgali tümüyle reddediyoruz. Haksız ve hukuksuz bir eylemle bu sonuç ortaya çıkmıştır. İlk andan itibaren Ukrayna’nın toprak bütünlüğünden yana olduğumuzu, ilkelerimiz gereği güçlü bir şekilde savunacağımızı ifade ettik. 

Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini güçlü bir şekilde savunmaya devam edeceğiz.

Kırım Tatarı kardeşlerimizin içinde oldukları halle yakından ilgiliyiz.  Ayrıca Ukrayna’daki vatandaşlarımızla yakın bir temas içerisindeyiz.

Yakın ilişkilerimizin olduğu Rusya’ya, uluslararası hukukun ağır bir ihlali anlamına gelen bu eylemden vazgeçilmesi gerektiğini söylüyoruz.

Bir yandan NATO, Rusya, Ukrayna ile ilişkilerimiz var. Türkiye bir NATO müttefiki olarak bu güne kadar yapıcı bir tutum sergiledi ve bu böyle devam edecektir. Rusya’nın bu saldırgan tutumundan vazgeçmesi için diplomatik ilişkileri devam ettirmeyi sürdüreceğiz.’

“AB kınama teşkilatına döndü”

‘Bu süreç bir şey daha gösterdi. AB’nin kınama teşkilatına döndüğü, sadece uluslararası olaylarda kınama ürettiği görüldü. Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin neler katacağı konusunda bilgilendirmede bulunduk. 

Karadeniz’in güvenliği konusu kapsamlı bir şekilde değerlendiriliyor. Bu çerçevede Türkiye üzerine düşeni yapmaya devam edecek. Montrö Sözleşmesi’nin bu tip bir durumda Türkiye’nin kararları açısından ne anlama geldiği ile ilgili devlet kurumları tüm senaryoları çalıştı.

Önümüze gelebilecek çeşitli durumlarla ilgili hazırlıklarımızı tamamladık. Hukuki ve diplomatik hazırlıklar tam olarak yerine getirildi. Türkiye Montrö’nün objektif hükümlerini uygulayacaktır.

Şu anda bütün yoğunlaştığımız aşamalardan ilki; Bu çatışma nasıl durdurulabilir, ikincisi de Türkiye’ye olası etkilerinin ele alındığı bir çerçevedir.’

Ukrayna Büyükelçisi: Boğazları kapatın

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasil Bodnari, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile görüşmesinin ardından yağtığı açıklamada; ‘Ukrayna tarafının yardım ve boğazların kapatılması talebini, Türk Dışişleri Bakanlığı’na ilettim. Türk tarafı, kararını vererek iletecektir. Montrö Antlaşması’nın 9’uncu maddesi devreye koyulmalıdır’ demişti.

Montrö Sözleşmesi’nin, boğazların kapatılması ile ilgili hukuki temelleri oluşturduğunu belirten Büyükelçi, yardım talebinin mali, insanı ve askeri yardımı kapsadığını kaydetmişti.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle