• Ana Sayfa
  • Haber
  • Ankara’da Neler Konuşuluyor? Özgür Demirtaş’tan Atilla Yeşilada’ya Savaşın Türkiye Ekonomisine Etkileri!

Ankara’da Neler Konuşuluyor? Özgür Demirtaş’tan Atilla Yeşilada’ya Savaşın Türkiye Ekonomisine Etkileri!

 Ankara’da Neler Konuşuluyor? Özgür Demirtaş’tan Atilla Yeşilada’ya Savaşın Türkiye Ekonomisine Etkileri!
Okunuyor Ankara’da Neler Konuşuluyor? Özgür Demirtaş’tan Atilla Yeşilada’ya Savaşın Türkiye Ekonomisine Etkileri!

Rusya-Ukrayna krizi dün sıcak çatışmaya döndü. Bu durumun ilk etkileri dün piyasalarda görülürken, dünden bu yana da kısa ve orta vadede çatışmanın süresine ve boyutuna yönelik senaryo çalışmaları yapılmaya devam ediliyor. Türkiye’nin etkileneceğini biliyoruz. Hatta bu konuda da özel ve detaylı içeriklerimiz aşağıda  ????

Bu içeriklere yönelik ekonomistlerin de yoğun söylemleri ve yayınlarını derledik. 

“Geç bir saatte bir oda açtım. Birden içeriye 26 bin izleyici geldi”

Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, kendi kanalında yayınladığı Youtube videosunda Twitter’da Rusya’nın Ukrayna krizi ile saldırı gerçekleşmeden önce bir gece açtığı sohbet odasında 26 bin kişi ile gerçekleştirilen yayını paylaştı.

Demirtaş yayında çatışma başlamadan krizi ve Türkiye ekonomisinde oluşacak etkilerini anlatmıştı. Anlattıklarına yönelik de şu özeti yaptı: 

20 Şubat 2022 Akşamı geç bir saatte Twitter Spaces’da bir oda açtım. Birden içeriye 26 Bin izleyici geldi. O günün bilgileri ile Rusya-Ukrayna ve Ekonomiye etkilerini konuştuk. Sizlerin de dinleyebilmesi için video haline getirdim. Daha o gün savaş çıkmamıştı. Ama korktuğum başımıza geldi. Videoyu sonuna kadar izleyip, yorumlarınızı aşağıya yazmanızı dilerim. 

Rusya-Ukrayna ve Ekonomiye etkisi

Piyasaların yönünü belirleyecek 7 soru

Ekonomist Gazeteci Barış Soydan da Youtubue yayınında şu başlıkları vurguluyor:

  • Rusya’nın Ukrayna’yı işgali doları, altını, petrolü vurdu.

  • Dolar/TL’deki yükselişi durdurmak için ne kadar döviz satıldı?

  • Piyasalardaki panik geçici mi yoksa uzun mu sürecek?

  • Piyasaların yönünü belirleyecek 7 soru

Piyasalarda savaş depremi; dolar 14.68’i gördü

Türkiye ekonomisi Rusya-Ukrayna savaşının yarattığı belirsiz sürece nasıl girdi?

Gazeteci Erdal Sağlam, ekonomi ve siyaseti bir araya getirdiği Mesele Ekonomi yayını ‘Ankara Sayfası’nda, Merkez Bankası’nın son dönemde kuru tutabilmek için attığı adımları ve Türkiye ekonomisinin Rusya-Ukrayna savaşının yarattığı belirsiz sürece nasıl girdiğini anlatıyor. Son küresel gelişmelerin ve Türkiye’nin ekonomik göstergelerinin, faiz artışını gerekli kılacağına dikkat çeken Sağlam, son haftada yapılan rezerv satışlarını tartışıyor.

Ekonomi yönetimi kumar oynadı ve kaybetti! & Faiz arttırmak zorunda kalacaklar | Erdal Sağlam

Piyasalar Putin’in bu kadar büyük bir askeri operasyon düzenleyeceğini tahmin etmedi mi?

Ekonomist Prof. Dr. Yalçın Karatepe, “Ekonomik riskler hızla realize oluyor” başlıklı Medyascope yayınında, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının Türkiye’nin ekonomisini kısa sürede nasıl etkilediğini değerlendirdi. Piyasaların, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu kadar büyük bir askeri operasyon düzenleyeceğini tahmin etmediğini belirten Karatepe, bu gelişmeyle birlikte döviz kurları dahil pek çok ekonomik göstergenin bir anda kötüye gittiğini söyledi.

Türkiye’nin Rusya’dan yaptığı ithalatın geçtiğimiz yıl sonu itibariyle 29 milyar dolara ulaştığını ve Ukrayna’ya karşı da Türkiye’nin dış ticaret açığı verdiğini vurgulayan Yalçın Karatepe, Türkiye’nin ekonomik kırılganlıkları nedeniyle ağır bir fatura ödemeye devam edeceğini söyledi.

Ekonomik riskler hızla realize oluyor

Savaş ekonomisinin piyasalara yansımaları

Ekonomist Atilla Yeşilada ‘Batsın bu dünya yaşasın altın’ başlıklı İntegral Forex TV’de yayınında Dr. Artunç Kocabalkan ile savaş ekonomisinin piyasalara yansımalarını ve kriz ortamlarının altın üzerindeki etkilerini aktardı.

Batsın bu dünya yaşasın altın | Dr. Artunç Kocabalkan – Atilla Yeşilada

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle