• Ana Sayfa
  • Haber
  • Erdoğan’dan NATO ve AB Eleştirisi: ‘Kınama Cümbüşüne Dönmemeli’

Erdoğan’dan NATO ve AB Eleştirisi: ‘Kınama Cümbüşüne Dönmemeli’

 Erdoğan’dan NATO ve AB Eleştirisi: ‘Kınama Cümbüşüne Dönmemeli’
Okunuyor Erdoğan’dan NATO ve AB Eleştirisi: ‘Kınama Cümbüşüne Dönmemeli’

Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’nın işgal edilmesiyle ilgili NATO’ya ve AB’ye yönelik eleştirilerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma namazı çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline değinen Erdoğan, NATO ve AB’ye yönelik eleştirilerde bulundu.

NATO’nun daha kararlı bir tutum sergilemesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, ‘Sıradan bir kınama cümbüşüne dönmemeli. Daha kararlı bir adımı NATO’nun atması gerekirdi. Bu konuyla ilgili olarak sayın genel sekreter ile yaptığımız net görüşmelerimiz var. Ve bu görüşmelerde de NATO’nun tavrı konusunda belirlediğimiz tavrımızı da onlara iletmiştik. Bugünkü toplantıda da tüm liderlerin duruşunu görerek biz de duruşumuzu açıklayacağız’ dedi. Ukrayna’da mahsur kalan Türklerin durumuna değinen Erdoğan, şunları kaydetti:

‘Bu konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığımız açıklamayı yaptı. Gerek büyükelçilik, gerek konsolosluklar her türlü adımı atmaya hazırlar. Hava taşıması noktasında durum pek güvenli değil. Onun için karadan güvenli bölgelerden taşıma işlemlerini; gerek büyükelçiliklerimiz gerek başkonsolosluklar yardımcı olmak suretiyle yapıyorlar.’

“Nasihatle bir yere varmak mümkün değil”

Erdoğan’ın AB’nin Ukrayna’nın işgal edilmesi karşısındaki tutumunu da eleştirdi. Erdoğan ‘Parti sözcümüzün yapmış olduğu açıklama çok açık net. Şu anda AB ve bunun yanında Batıcı bütün zihniyetler maalesef ciddi kararlı bir duruş sergilemediler. Hepsi Ukrayna’ya bol bol nasihat çekiyorlar. Bu nasihatle bir yere varmak mümkün değil. Yoksa bol bol nasihat çekmek, bol bol kınamak, böyle bir Karagöz-Hacivat cümbüşüne bu işi döndürmemek gerekir. Bugüne kadar bol bol nasihat çeken Batı şu anda halen bu nasihatlerine devam ediyor’ ifadelerini kullandı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle