• Ana Sayfa
  • Haber
  • İlk Beşli Kim? Ukrayna’ya Savaş İlan Eden Putin’in Kritik Kararlar Alırken Danıştığı İsimler

İlk Beşli Kim? Ukrayna’ya Savaş İlan Eden Putin’in Kritik Kararlar Alırken Danıştığı İsimler

 İlk Beşli Kim? Ukrayna’ya Savaş İlan Eden Putin’in Kritik Kararlar Alırken Danıştığı İsimler
Okunuyor İlk Beşli Kim? Ukrayna’ya Savaş İlan Eden Putin’in Kritik Kararlar Alırken Danıştığı İsimler

Ukrayna’nın doğusundaki Donbass’a özel askeri operasyon başlatan Putin, hem Rusya ve Ukrayna’yı hem de tüm dünyayı etkileyen kritik kararlar alıyor. Peki Putin bu kararları alırken kimlere danışıyor?

Kaynak: https://www.bbc.com/turkce/haberler-d…

24 Şubat’ta Rusya, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass’a özel askeri operasyon başlatmıştı. Putin, sabahın erken saatlerinde televizyon kanalından ulusa seslenerek Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı sözde yönetimlerin Rusya’dan askeri yardım talebinde bulunduklarını ve Ukrayna topraklarını işgal etme planları olmadığını ifade etmişti.

Askeri hedeflerin bombalandığı, çok sayıda sivilin yaralanıp hayatını kaybettiği işgal ikinci gününde de devam ediyor.

Peki, Putin sadece Rusya ve Ukrayna değil, tüm dünya ülkelerini etkileyen bu kararları kimlerle alıyor? Kimlere danışarak bu kararları uyguluyor?

Öncelikle Rusya, iç ve dış politikasının en önemli kararlarını FSB ve Dış İstihbarat’ın başkanları, parlamentonun her iki kanadının başkanları ve başbakan dahil olmak üzere üst düzey isimlerin bulunduğu toplamda 30 kişiden oluşan Güvenlik Konseyi’nde alıyor.

Güvenlik Konseyi’nde de Putin’in sözlerini dinlediği, güvenlik teşkilatlarında birlikte çalıştığı 5 isim öne çıkıyor. Gelin bu isimler kimler bakalım…

Putin’in ekibinde en çok öne çıkan isimlerden ilki Güvenlik Konseyi’nin Sekreteri Nikolay Patrushev. 1970’lerde Leningrad KGB’sinde birlikte çalıştılar ve 1999 yılında Patrushev, Putin’in yerine FSB’nin başına geçti. Kendisi Putin’in en yakınında olan yöneticilerden.

2018 yılında İngiltere’de eski Rus ajanı Sergei Skrypal’ı ve 2020 yılında da politikacı Alexei Navalny’i Sibirya’da zehirlemekle suçlanan Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu da danıştığı isimler arasında. İkili düzenli olarak Shoigu’nun memleketi Sibirya’da tatillerde bir araya geliyor.

FSB şefi Aleksander Bortnikov de Leningrad KGB’sinde Vladimir Putin ile birlikte görev yaptı. 2008’de Patrushev’in yerine FSB’nin başına geçen Bortnikov’a Putin çok güveniyor.

Yaklaşık 20 yıldır Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Sergei Lavrov aslında diğer isimlere göre biraz farklı. Ne Putin’le daha önce çalışmış ne de birlikte okumuşlar fakat Putin’in Lavrov’a çok büyük saygı duyduğu söyleniyor.

Dış İstihbarat Başkanı Sergei Naryshkin de Leningrad’da Putin ile birlikte görev yapanlar arasında. Kendisini Putin’e adadığını ve doğası gereği emirlere itaat eden ve temkinli davranmaya alışan bir subay olduğunu söyleniyor.

Ayrıca siyasi analist Yevgeny Minchenko, Moskova Belediye Başkanı Sergei Sobyanin’nin Putin’e yakın olduğunu belirtiyor.

Devlet petrol şirketi Rosneft’in Başkanı Igor Sechin ve milyarder kardeşler Boris ve Arkady Rotenberg de Putin’in önem verdiği isimler.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle