Lavrov: ‘Operasyondan Sonra Müzakerelere Geri Dönülecek’

 Lavrov: ‘Operasyondan Sonra Müzakerelere Geri Dönülecek’
Okunuyor Lavrov: ‘Operasyondan Sonra Müzakerelere Geri Dönülecek’

Lugansk ve Donetsk halk cumhuriyetleriyle dışişleri bakanları düzeyinde görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukrayna lideri Zelenskiy’nin yalan söylediğini, operasyonunun amacının Ukraynalıları zulümden kurtarmak olduğunu, Ukrayna’yı işgal etmek gibi bir planları olmadığını söyledi.

Lavrov, Lugansk Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Vladislav Deynego ve Donetsk Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Peresada ile Moskova’da görüştü.

LHC ve DHC dışişleri bakanlıkları temsilcileriyle yapılan ilk görüşme olma özelliği taşıyan bu görüşme kapsamında Lavrov, görüşmenin en önemli konusunun iki cumhuriyetle imzalanan anlaşmalar doğrultusundaki görevlerin yerine getirilmesi olacağını ifade etti.

Lavrov’un açıklamaları şöyle:

‘Batı hep birlikte Ukrayna’da alenen yaşanan soykırım gerçeğini inkar ediyor.

Rusya, BM İnsan Hakları Toplantısı için Donbass’taki durumla ilgili özel bir sergi hazırlıyor.

Batı, Ukrayna rejimini desteklerken, Kiev’in sivil halka yönelik işlediği askeri suçlara göz yumdu. Batı ve Ukrayna’nın eylemleri, Ukrayna’yı trajediye sürükledi.

Batı, Ukrayna’nın kadın, çocuk ve yaşlıları öldürmesine, sivil altyapıların tahrip edilmesine göz yumdu, neo-Nazizm ve Rusofobinin hızla artmasını sessizce teşvik etti.

Batı, Minsk anlaşmalarını sabote etmesi ve nihayetinde de bu anlaşmaları yok etmesi sırasında Kiev rejiminin yanında yer aldı. NATO ve Avrupa birliği, son haftalarda en sonunda güç kullanarak DHC ve LHC’yi ele geçirme girişiminde bulunduğu sırada Kiev’i korudu. Kiev. Ukrayna’nın NATO’ya girmesinden başka alternatif olmadığını söyleyip nükleer silah edinme tehdidinde bulundu. Bu durumda yardım talebine kayıtsız kalamazdık.

Müttefiklik sorumluluklarımız çerçevesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ukrayna’nın militarizm ve Nazizm’den arındırılması, böylelikle de Ukraynalıların bu zulümden kurtulup kendi geleceklerini özgürce belirleyebilmesi için operasyon kararı aldı.

DHC ve LHC temsilcileriyle büyükelçiliklerin faaliyetlerinin organize edilmesini, anlaşmalar ve hukuki temel çerçevesinde yapılacak çalışmaları konusunu konuştum.

Temasları sürdürmek konusunda mutabık kaldık.

Askeri ve teknik alanda ve ekonomi alanında hükümetlerarası anlaşmalar üzerinde uzlaşılmasını konuştuk.’

‘Kimsenin Ukrayna’yı işgal etmek gibi bir planı yok’

‘Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın görüşmeleri reddettiği konusunda yalan söyledi, Normandiya görüşmelerinde alınan kararların uygulanması yönünde çalışmak istemedi.

Lugansk ve Donetsk halk cumhuriyetlerinden Rusya’ya 110 binden fazla göçmen geldi.

Mevcut Ukrayna yönetimini demokratik olarak kabul etmek için hiçbir imkan görmüyoruz.

Kiev tarafından Donbass’a uygulanan ticaret ablukası çerçevesindeki tüm kısıtlamaların geride bırakıldığını umuyorum.

Kimsenin Ukrayna’yı işgal etmek gibi bir planı yok.

Donetsk ve Lugansk temsilcileriyle büyükelçiliklerin açılmasını görüştük.

Zelenskiy, Ukrayna’nın tarafsızlık statüsünü konuşmak istediğini söylerken yalan söylüyor.

Ukrayna’nın dışarıdan kontrol edilen bir ülke ve Moskova’yı zapt etmek için kullanılan bir araç olmaya son vermesiyle ilgileniyoruz.

NATO, Ukrayna’nın doğusuna boyun eğdirmek için Ukrayna’ya ‘tırmandı.’

Ukrayna’nın militarizmden arındırılmasını sağlayacağız. Modern Ukrayna’daki tüm halkların kendi kaderlerini kendilerinin belirlemesini istiyoruz.

Budapeşte Memorandumu’nda kendi halkına karşı soykırım uygulayan bir rejimi desteklemek gibi bir yükümlülük yok.

Ukrayna halkının bağımsız olmasını, Neo-Nazizm’i ve Ruslara karşı soykırımı teşvik etmeyi amaçlayan dış müdahalenin kontrolünde bir hükümetin değil, tüm çeşitliliğini temsil edecek bir hükümete sahip olmasını istiyoruz.’

‘Ukrayna ateşkes yaptığında müzakereye hazırız. Ukrayna halkının zaten böyle bir şansı olacak. Kendi geleceklerini belirleme hakları olacak.’

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle