ABD, Rusya’ya Teknolojik Ambargo Başlattı: İşlemci Tedariği Durduruldu

 ABD, Rusya’ya Teknolojik Ambargo Başlattı: İşlemci Tedariği Durduruldu
Okunuyor ABD, Rusya’ya Teknolojik Ambargo Başlattı: İşlemci Tedariği Durduruldu

Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası dünya çapında tepkiler gelmeye devam ediyor. ABD işgalin devam etmesi halinde Rusya’ya olan işlemci tedariğini durduracağını açıkladı.

ABD başkanı Joe Biden, Rusya’ya olan yeni teknolojik yaptırımlarını açıkladı.

Perşembe günü yaptığı açıklamada Rusya’ya gönderilen ve arabalara, akıllı telefonlara ve hatta askeri ekipmanlara güç veren bilgisayar çiplerinin tedariğini keseceklerini söyleyen Biden, ”Onların 21. yüzyıl ekonomisinde rekabet etme yeteneklerini bozacağız” sözlerini dile getirdi.

ABD’nin yeni ambargosu kapsamında, ülkenin teknolojisi ile geliştirilen herhangi bir yonganın Rusya’ya satışı yasaklanacak.

Çinli telefon üreticisi Huawei Technologies’e de uygulayan ABD, şirketin çip satışlarını engelleyerek markanın büyük oranda kayıplar yaşamasına yol açmıştı.

ABD küresel yarı iletken üretiminde küçük bir paya sahip olsa da, tasarım ve çip patentleri alanında üst sıralarda yer alıyor.

Birçok kaynak çip tedariğinin yüzde 70’ini Çin’den karşılayan Rusya’nın ABD ambargosundan etkilenmeyeceğini düşünürken, Çin’in ürettiği yongaların otomobiller ve akıllı cihazlar için iyi olduğunu askeri uygulamalar için zayıf kaldığını söyleyebiliriz.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle