• Ana Sayfa
  • Yazılım
  • Google Açıkladı: Ukrayna Vatandaşları İşgal Günlerinde En Çok Hangi Uygulamaları Kullanıyor?

Google Açıkladı: Ukrayna Vatandaşları İşgal Günlerinde En Çok Hangi Uygulamaları Kullanıyor?

 Google Açıkladı: Ukrayna Vatandaşları İşgal Günlerinde En Çok Hangi Uygulamaları Kullanıyor?
Okunuyor Google Açıkladı: Ukrayna Vatandaşları İşgal Günlerinde En Çok Hangi Uygulamaları Kullanıyor?

Google, hükümetlerin ve şirketlerin politikalarının, yapılan eylemlerin gizliliğini, güvenliğini ve çevrimiçi bilgiye erişimini nasıl etkilediğini ‘Şeffaflık Raporları’ programıyla paylaşıyor. Teknoloji devi bugün Ukrayna vatandaşlarının Rus işgali başladığı günden itibaren en çok hangi uygulamaları kullandığını açıkladı.

Rusya tarafından işgal edilen Ukrayna’da da bir anlamda savaşın neticelerini yansıtan bilgileri paylaştı.

Google, “Google’a yönelik trafik ve kesintiler” isimli raporunda paylaştığı bilgilerin, dünyanın dört bir yanındaki ürün ile hizmetlere gelen ve giden trafik hakkında gerçek zamanlı verileri içerdiğini söylüyor.

Google Haritalar (Maps) ve Google Gruplar (Groups) uygulamalarının kullanımında neredeyse 3 katı bulan bir artış yaşandığı belirtildi.

Özellikle Haritalar’ın, Rusya tarafından yapılan saldırılar sırasında sığınaklara saklanmak isteyen ve hem kendisinin hem de ailesinin kişisel ve insani ihtiyaçlarını karşılamak için en yakın market vb yerlere gidebilmek isteyen kişilerin bu uygulamayı daha yüksek oranda kullanmaya başladığı belirtiliyor.

Google E-Tablolar (Sheets) ve Google Dökümanlar (Docs) gibi uygulamaların, yüzde 60 ila 80 arasında, fakat zaman zaman bu miktarları da aşan bir oranlarda kullanıcı kaybettiği gözlemleniyor.

Zira Ukrayna’da genel seferberlik ilan edildiği için, insanların iş ve özel hayatları tamamen askıya alınmış durumda. Bu sebeple, bahsi geçen uygulamaların kullanımı da bir hayli düşüyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle