NATO, Ukrayna İçin Toplandı: ‘Rusya Bedel Ödeyecek’

 NATO, Ukrayna İçin Toplandı: ‘Rusya Bedel Ödeyecek’
Okunuyor NATO, Ukrayna İçin Toplandı: ‘Rusya Bedel Ödeyecek’

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları, Ukrayna’daki gelişmeler kapsamındaki güvenlik durumunu görüşmek üzere telekonferans yoluyla bir araya geldi. NATO, Ukrayna zirvesi sonrası yaptığı açıklamada, ‘Putin’in saldırı kararı korkunç stratejik bir hata’ dedi. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, ‘Topyekün bir işgal görüyoruz. Kiev’e silah yardımı yapılacak’ ifadelerini kullandı.

Stoltenberg’in açıklamalarından satır başları:

  • Bu hata yüzünden Rusya bedel ödeyecek. Burada daha fazlasını yapmak için hazır olmalıyız. Biz de bedel ödeyebiliriz, ona rağmen yapmalıyız çünkü uzun bir süreç bu. 

  • Rus vatandaşlarına çağrım; Bu Rusya’yı dünyada daha saygın hale getirmeyecek, çocuklarınız için daha güvenli hale getirmeyecek. 

  • NATO karşılık gücü unsurlarını, karada denizde faal hala getiriyoruz. Müttefiklerimiz binlerce daha fazla askeri ittifakın Doğu kanadına gönderdi.

  • Biz her müttefiki korumak için her şeyi yapmaya hazırız. Bugün, liderler ayrıca Ukrayna’ya desteğimizi sürdürmemiz konusunda mutabık kaldı. 

  • Gürcistan, Moldova ve Bosna Hersek gibi ülkelere daha fazla destek vermeliyiz. Kendi özgür iradeleriyle seçtikleri yolu desteklemeliyiz. Güçlü bir transatlantik bağı olmadan Avrupa güvende olamaz.

NATO’dan Ukrayna’ya hava savunma sistemi

Öte yandan Stoltenberg, İttikfak’ın Ukrayna’ya hava savunma sistemi dahil olmak üzere daha fazla silah vereceğini söyledi.

  • Şu anda gördüğümüz tam teşekküllü bir işgal. Havadan, karadan ve denizden saldırı yapıyorlar. Şu anda Kiev’e yaklaştıklarını görüyoruz. Aynı zamanda verilen mesajları duyuyoruz. Bunlar ciddi şekilde amaçlarının hükümeti değiştirmek yönünde olduğunu gösteriyor. Durumu yakından takip ediyoruz ancak hala akışkan bir durum olduğunu söyleyebilirim. Ukrayna güçleri cesurca savaşıyor ve aslında işgal eden Rus güçleri üstünde ciddi hasarlar yarattılar. Ancak akışkan bir durum ve sürekli değişiyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle