• Ana Sayfa
  • Haber
  • Rusya Tehdit Etmişti: Finlandiya’nın NATO Üyeliği Parlamentoya Sunulacak

Rusya Tehdit Etmişti: Finlandiya’nın NATO Üyeliği Parlamentoya Sunulacak

 Rusya Tehdit Etmişti: Finlandiya’nın NATO Üyeliği Parlamentoya Sunulacak
Okunuyor Rusya Tehdit Etmişti: Finlandiya’nın NATO Üyeliği Parlamentoya Sunulacak

Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği için vatandaşların imzaladığı ve 50 bin barajını geçen tasarı Finlandiya Parlamentosu’na sunulacak.

Daha önce NATO’ya üyelik talebinde bulunmayan Finlandiya’da kritik bir gelişme yaşandı. 

Bir sivil girişimin öncülüğünde hazırlanan NATO üyeliğine ilişkin tasarı 50.000’den fazla imza aldı. Bu da ülkedeki mevcut yasalara göre talebin parlamento tarafından oylanması gerektiği anlamına geliyor.

Rusya, İsveç ve Finlandiya’yı “NATO’ya katılırsanız askeri sonuçları olur” diyerek tehdit etmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, geçtiğimiz gün ‘Finlandiya ve İsveç’in öncelikle bir askeri blok olan NATO’ya katılımı, ülkemizin yanıt vermesini gerektirecek ciddi siyasi-askeri sonuçlara yol açacaktır.’ demişti.

Finlandiya’dan yanıt: “Bunu daha önce de duyduk”

Zaharova’nın sözlerine yanıt veren Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ise ‘Bunu daha önce de duyduk.’ diyerek bu yorumların askeri bir tehdit olmadığını düşündüklerini belirtti.

Öte yandan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto da Haavisto’nun sözlerini teyit edip, Moskova’nın açıklamalarının Finlandiya’yı askeri olarak tehdit ettiği anlamına gelmediğini belirterek, son açıklamaların Zaharova’nın ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Finlandiya’nın olası NATO üyeliği konusunda daha önce söylediklerinden farklı olmadığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı ise ‘NATO’ya katılmak isterlerse İsveç ve Finlandiya’ya kapılar açık’ açıklaması yapmıştı.

Finlandiya ve İsveç, NATO üyesi olmamalarına rağmen Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri müdahalesinin ele alındığı dünkü NATO Olağanüstü Zirvesi’ne katılmıştı.

Finlandiya, Rusya ile bin 340 kilometrelik kara sınırına sahip.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle