• Ana Sayfa
  • Yazılım
  • Rusya’nın İşgali Altındaki Ukrayna’da Türkiye’nin Bayraktar TB2 SİHA’ları da Görev Yapıyor!

Rusya’nın İşgali Altındaki Ukrayna’da Türkiye’nin Bayraktar TB2 SİHA’ları da Görev Yapıyor!

 Rusya’nın İşgali Altındaki Ukrayna’da Türkiye’nin Bayraktar TB2 SİHA’ları da Görev Yapıyor!
Okunuyor Rusya’nın İşgali Altındaki Ukrayna’da Türkiye’nin Bayraktar TB2 SİHA’ları da Görev Yapıyor!

Rusya’nın Ukrayna işgali ve çatışmalar tüm şiddetiyle sürerken, Türkiye’nin Bayraktar TB2 SİHA’ları Ukrayna tarafından Rusya’ya karşı stratejik görevlerde kullanılıyor. Ukrayna Savunma Bakanlığı ve Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçiliği’nden Bayraktar TB2’ler ile ilgili sık sık görüntüler ve övgüler paylaşılıyor.

Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı saldırı, başkent Kiev ile Harkov’da yoğunlaştı. Öte yandan Ukrayna Rus güçlerine karşı direniyor.

Ukrayna Savunma Bakanı, ‘72 saat direniş. Dünya inanmadı. Ama biz sadece ayakta durmakla kalmadık, kendimizden emin bir şekilde işgalci Ruslarla savaşmaya devam ediyoruz.‘ dedi.

Ukrayna’nın Tokyo Büyükelçisi’nin “Türkiye’nin sağladığı iyi ekipmanlarımız var” diyerek “Harika” ifadelerini kullandığı o ekipmanlardan birisi de Baykar Teknoloji tarafından üretilen Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçları.

Havadan müdahalelerin oldukça önemli olduğu bu olağanüstü günlerde Bayraktar TB2 SİHA’lar Ukrayna tarafından Rusya kuvvetlerine karşı kullanılıyor.

???? Aşağıdaki görüntüler, Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçiliği tarafından paylaşıldı ve şöyle denildi: “Ukrayna Hava Kuvvetleri, Bayraktar TB2 SİHA’ları kullanarak Kherson şehrine giren Rus konvoyu etkisiz hale getirdi.”

???? Son olarak Ukrayna Savunma Bakanlığı da bugün “Bayraktar TB2 iş başında” diyerek etkisiz hale getirilen Rus konvoyunun görüntülerini paylaştı.

Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçiliği de “Maşallah Bayraktar TB2 SİHA’larına ????????” notuyla görüntüleri paylaştı.

Paylaşım, Suriye İdlib’de 34 Türk askerinin Rus ve Suriye uçaklarının ortaklaşa düzenledikleri hava saldırısında şehit edilmesinin yıl dönümünde geldi.

27 Şubat 2020 tarihinde Suriye’nin İdlib’den gelen acı haberle uyanmıştık.

34 Türk askerinin Rus ve Suriye uçaklarının ortaklaşa düzenledikleri bir hava saldırısında şehit edilmelerinin üzerinden 2 yıl geçti…

Öte yandan, Forbes’de yer alan bir habere göre Ukrayna’nın elinde 20 adet TB2 bulunuyor.

Teyit’in aktardığı bilgiye göre dört adete kadar akıllı mühimmat taşıyabilen TB2’nin kullandığı ve “faydalı yük” olarak ifade edilen silahlar Baykar tarafından açıklanmış.

TB2’lerin üzerinde Roketsan ve TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve kara hedefleri için kullanılan mühimmat bulunuyor.

Roketsan’ın internet sitesinde yer alan bilgilerde de MAM-L ve MAM-C’nin yer hedefleri için kullanıldığı belirtiliyor. TÜBİTAK’ın sitesinde de Bozok isimli mühimmat hakkında bilgiler yer alıyor. Bilgilere göre lazer güdümlü füze Bozok yer hedeflerine atılıyor.

Araç üzerinde Aselsan tarafından geliştirilen yüksek performanslı bir kamera da yer alıyor. Ayrıca araçta çeşitli haritalandırma sistemleri de mevcut.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle