• Ana Sayfa
  • Yazılım
  • Rusya’nın Ukrayna İşgali Resmi Açıklamalardan Saatler Önce Google Haritalar’dan Fark Edilmiş

Rusya’nın Ukrayna İşgali Resmi Açıklamalardan Saatler Önce Google Haritalar’dan Fark Edilmiş

 Rusya’nın Ukrayna İşgali Resmi Açıklamalardan Saatler Önce Google Haritalar’dan Fark Edilmiş
Okunuyor Rusya’nın Ukrayna İşgali Resmi Açıklamalardan Saatler Önce Google Haritalar’dan Fark Edilmiş

ABD’li bir akademisyen ve ekibi, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgalinin ‘operasyon başlatıldığı’ açıklanmadan saatler önce Google’ın Haritalar uygulaması üzerinden fark ettiklerini söyledi.

Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı saldırı, başkent Kiev ile Harkov’da yoğunlaştı. Çatışmalar tüm şiddetiyle sürerken ABD’li bir akademisyen, ekibiyle birlikte Rusya’nın resmi açıklamalarından saatler önce askeri operasyonu fark ettiklerini söyledi.

Kaliforniya eyaletinin Monterey bölgesindeki Middlebury Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü’nden akademisyen Jeffrey Lewis, çalışma ekibiyle birlikte Haritalar uygulamasını incelerken, önce normal bir trafik yoğunluğu gibi görülen şeyin, aslında Ukrayna sınırına ilerleyen Rus zırhlı birliklerini gösterdiğini fark etti.

Silah denetimi ve silahların yayılmasının önlenmesi üzerine çalışan Lewis ve ekibi, uygulamadaki güncel trafik bilgileriyle Rus askeri birliklerini gösteren radar görüntülerini bir araya getirerek, askeri operasyonu resmi açıklamalardan saatler önce fark ettiklerini belirtti.

Lewis, ‘Eskiden bölgede olup biteni bize aktarması için bir muhabire ihtiyacımız olurdu. Bugünse Google Haritalar’ı açıp halkın Kiev’den kaçtığını görebiliyorsunuz‘ dedi.

Dünya gözlem uyduları geliştiren Capella Space’in görüntülerini inceleyen ekip, Rusya tarafından gelen bir zırhlı araç birliğinin Ukrayna sınırına yakın Belgorod şehrinde olduğunu gördü.

Independent Türkçe’nin aktardığı habere göre bunun üzerine Lewis ve ekibi, Google’ın Haritalar uygulamasını açınca, aynı bölgenin yakınlarında normal yoğunluk saatlerinin dışında bir trafik sıkışıklığı yaşandığını fark etti.

Ekip, daha sonra bunun askeri araçların geçişinin sağlanması için sivil araçların durdurulmasından kaynaklandığını anladı.

Lewis, ‘Hayatın normal akışında ne tür örüntüler oluştuğunu bize gösteren birçok verimiz var. Bundan sapmalar yaşanınca, bölgede sıradışı bir şeyler olduğunu anladık‘ dedi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle