• Ana Sayfa
  • Haber
  • Rusya’nın Ukrayna’yı İşgalinde 4. Gün: Tüm Gelişmeleri Aktarıyoruz

Rusya’nın Ukrayna’yı İşgalinde 4. Gün: Tüm Gelişmeleri Aktarıyoruz

 Rusya’nın Ukrayna’yı İşgalinde 4. Gün: Tüm Gelişmeleri Aktarıyoruz
Okunuyor Rusya’nın Ukrayna’yı İşgalinde 4. Gün: Tüm Gelişmeleri Aktarıyoruz

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı işgal dördüncü gününe girerken, Kiev’in dışındaki Vasylkiv kentinde bir benzin deposunun Rus roketlerince vurulduğu bildiriliyor. Kiev yetkilileri halkı petrol deposundan çıkan zehirli dumanlara karşı uyardı.

CNN 6 yaşındaki bir çocuğun Kiev’de çapraz ateş altında kalarak hayatını kaybettiğini duyurdu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali 4. gününe girerken, son birkaç saatte yaşananlar:

  • Rus ordusu başkent Kiev’e saldırmaya devam ediyor, hava saldırılarını haber veren sirenler duyuluyor. Kentte kalanlar geceyi sığınaklarda geçiriyor. Yetkililer ağır bir füze saldırısı altında olduklarını belirtirken, bir milletvekili Rusya’nın ‘elindeki tüm güçle’ Ukrayna’ya saldıracağını söyledi.

  • Kiev’in dışındaki bir petrol deposu ile Harkov’daki bir gaz nakil hattının vurulduğuna dair farklı kaynaklardan haberler geliyor

  • Binlerce Ukraynalı Polonya, Macaristan, Romanya ve Moldova gibi komşu ülkelere sığınırken, Ukrayna’da kalan sivillerin silahlanıp, molotof kokteyller hazırlıyor

  • ABD, Almanya ve Hollanda, Ukrayna’ya daha fazla silah gönderme sözü verdi

  • Batılı ülkeler belirli Rus bankalarını SWIFT sisteminden çıkaracaklarını açıkladı

  • Batılı ülkeler ayrıca Rus Merkez Bankası’nın yaptırımları aşmak için kullanacağı olası yöntemleri engellemek üzere de adım atılacağını belirtti

09:38 Ukrayna’da şu ana kadar saldırılarda 10 Yunan vatandaşı öldü

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Ukrayna’da Rusya’nın saldırısında hayatını kaybeden Yunan asıllı sayısının 10’a yükseldiğini belirterek, Rusya’ya ‘bombalamayı derhal durdurması’ çağrısı yaptı.

Miçotakis, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı:

‘Bugün Mariupol yakınlarında Rus hava saldırılarında Yunan kökenli 10 masum sivil öldürüldü. Bombalamayı derhal durdurun!’

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın, Yunan asıllıların yoğun yaşadığı Mariupolis’in kuzeyindeki Bugas ve Sartana köylerine düzenlediği hava saldırılarını şiddetle kınamıştı.

Bakan Nikos Dendias’ın talimatıyla Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Themistoklis Demiris’in, Rusya’nın Atina Büyükelçisini telefonla arayarak bakanlığa çağırdığı kaydedilmişti.

9:32 Ukrayna medyası: Nova Kahovka düştü

Ukrayna medyasında yer alan haberlere göre Ukrayna’nın güneyindeki Nova Kahovka şehri, Rusya’nın kontrolüne geçti.

Rus birlikleri kenti işgal etti. Ufak bir şehir olmasına karşın stratejik olarak Kırım yarımadasını su kanallarıyla besleyen Dinyeper Nehri üzerinde bulunuyor.

Kentin belediye başkanı Volodymyr Kovalenko, Rus birliklerinin kent yönetimini ele geçirdiğini ve tüm Ukrayna bayraklarını binalardan kaldırdığını bildirdi.

9:04 YouTube’dan Rus devlet medyasına yaptırım

YouTube’un ana şirketi Alphabet, Rus devlet medya kuruluşları için platformlarında para kazanmayı askıya alacaklarını duyurdu.

Bu, Russia Today (RT) ve diğer medya kanallarının, YouTube ya da Alphabet’in diğer siteleri ile telefon uygulamalarındaki reklamlarından para kazanamayacağı anlamına geliyor.

Şirket sözcüsü, kararın ‘olağanüstü koşullar’ nedeniyle alındığını ve ve Alphabet’in ‘gerekirse daha ileri adımlar atabileceğini’ söyledi.

Alphabet’in kararı, Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov’un YouTube’dan Rus propagandasını engellemesini çağrısının ardından geldi.

Rus devlet medyası – özellikle de RT – YouTube ve diğer Google hizmetlerindeki reklamları aracılığıyla yılda milyonlarca dolar kazanıyor. Facebook ve Twitter da Alphabet ile benzer bir karar almıştı.

8:41 Belediye Başkan Yardımcısı: Kiev kent merkezi şu ana kadar sakin

Kiev’de saat 7.30’u biraz geçiyor. Başkentin Rus füzelerinin saldırısına uğrayacağına dair dün gece yapılan uyarılara ve şehrin hemen dışında patlamalar olmasına rağmen, kent merkezine şu ana kadar bir hava saldırısı gerçekleşmemiş gibi görünüyor.

Yetkililer, Kiev’in hemen güneyinde yer alan Vasylkiv kentinde bir petrol deposunnu vurulduğunu söyledi. Yangın hala devam ediyor. Kiev halkı, kimyasal dumanlara karşı uyarıldı ve pencerelerini sıkıca kapatmaları istendi. Vasylkiv kentinde bir de askeri üs bulunuyor.

Kiev Belediye Başkan Yardımcısı Mykola Povoroznyk, bu sabahki duruma ilişkin yaptığı değerlendirme ortalığın sakin olduğunu ve şehrin Ukrayna birliklerinin kontrolünde olduğunu söyledi.

Öte yandan Povoroznyk, Kiev’de gece yarısı Rus sabotajcı gruplarıyla çatışmalar olduğunu kaydetti, ancak detay vermedi.

8:07 Okhtyrka’da 6 sivilin öldüğü bildirildi

Sumi şehri valisi Dmitry Zhivitsky, Rus saldırısı sonucunda, aralarında 7 yaşında bir kız çocuğunun da bulunduğu 6 Ukraynalının Okhtyrka’nın kuzeydoğusunda öldüğünü duyurdu.

Bildirilen hedefler arasında bir anaokulu ve bir yetimhane vardı. Rusya bu haberleri yalanladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba ‘savaş suçları’ işlendiğini iddia etti ve olayla ilgili Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından soruşturma açılması çağrısında bulundu.

7:57 Hackerlar, Çeçenistan hükümet sitesini çökertti

Hacker grubu Anonymous, Rusya’ya askeri birliklerini gönderdiğini söyleyen Çeçenistan hükümetinin internet sitesini çökerttiğini iddia etti.

BBC, söz konusu iddiayı kontrol ettiğinde, sitenin ulaşılamadığına dair uyarıyı görüyor.

Anonymous, Rusya’ya karşı Cuma günü “siber savaş” ilan etti. Bu kapsamda saldırılar düzenleyen grup, Rusya Savunma Bakanlığı’na ait sitenin de bir süreliğine devre dışı bırakmıştı.

Devlet kanalı Rusya Today de Savunma Bakanlığı’nın sitesinin yavaşladığını doğrulamıştı.

7:33 Ukraynalılar, Rus işgalinden kaçmak için 15 km’lik kuyrukta bekliyor

18-60 yaş arası erkeklerin ülkeyi terk etmelerini izin vermedikleri için, Ukraynalı anneler ve nineler, çocukları ve torunlarıyla birlikte bilinmezliğe doğru gidiyor.

7:15 CNN: Çapraz ateşte kalan 6 yaşındaki bir çocuk hayatını kaybetti

Amerikan haber kanalı CNN, bu gece Kiev’de 6 yaşında bir çocuğun çapraz ateş arasında kalarak hayatını kaybettiğini duyurdu. Ölen erkek çocuğu, şu ana kadar savaşta ölen yaşça en küçük kişi olabilir.

Kiev’deki çatışmalarda çok sayıda kişi de yaralandı. CNN haberi, şehirdeki Okhmatdyt Hastanesi’nde dayandırıldı.

5:32 BM: Şu ana kadar 64 sivil öldü, 176 sivil de yaralandı

Ukrayna’nın pek çok kentinde şiddetli çatışmalar devam ederken, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OCHCR), şu ana kadar ülkede 64 sivilin öldüğü ve 176 sivilin de yaralandığını bildirdi.

OCHCR tarafından açıklamada, altyapıların hedef alınması nedeniyle yüzlerce insanın elektriksiz ve susuz kaldığı da belirtildi.

Öte yandan Birleşmiş Milletler, 160 binden fazla Ukraynalının yerlerinden olduğu ve ülkeyi terk etmeye çalıştığını belirtti.

Ukrayna hükümeti ise Rus işgalinin 5 milyondan fazla insanı mülteci bırakbileceğini tahmin ediyor.

5:13 Kiev halkı, petrol deposundan çıkan zehirli dumanlara karşı uyarıldı

Kiev’in dışındaki Vasylkiv kentinde bir benzin deposunun vurulduğunu paylaşmıştık.

Başkent yetkilileri, yanan deponun zehirli dumanlar yaydığı konusunda uyarıda bulundu ve evlerinde kalan halka, pencerelerini sıkıca kapatmalarını söyledi.

Kiev sakinlerinin çoğu sığınaklara ve metro istasyonlarına sığındı.

Petrol deposuna ait olduğu iddia edilen bazı videolar, havada yükselen büyük duman bulutlarını gösteriyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle