• Ana Sayfa
  • Yazılım
  • Rusya’nın Yaptırımlara Karşı Uzay İstasyonu Tehdidine Elon Musk’tan SpaceX’li Hatırlatma!

Rusya’nın Yaptırımlara Karşı Uzay İstasyonu Tehdidine Elon Musk’tan SpaceX’li Hatırlatma!

 Rusya’nın Yaptırımlara Karşı Uzay İstasyonu Tehdidine Elon Musk’tan SpaceX’li Hatırlatma!
Okunuyor Rusya’nın Yaptırımlara Karşı Uzay İstasyonu Tehdidine Elon Musk’tan SpaceX’li Hatırlatma!

Rusya Uzay Ajansı Roscosmos’un genel müdürü Dmytri Rogozin’in, ABD ve Avrupa ülkelerinin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara karşılık olarak Uluslararası Uzay İstasyonu ile ilgili yaptığı ‘tehdit kokan’ açıklamasına Elon Musk’tan yanıt geldi. Uzay şirketi SpaceX’in kurucusu Elon Musk, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun ABD ve Avrupa’ya düşebileceğini söyleyen Rogozin’e SpaceX hatırlatması ile yanıt verdi.

Rusya’nın Ukrayna işgali 3. gününü aştı.

Tüm dünyadan Rusya’ya karşı yaptırımlar ve tepkiler sürerken, Rusya Uzay Ajansı Roscosmos’un genel müdürü Dmytri Rogozin tehditkâr bir açıklamada bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Rusya’ya karşı aldığı yeni yaptırım kararı üzerine konuşan Rogozin, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) yaptırımlar nedeniyle yörüngeden çıkabileceğini ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa ülkelerinin üzerine düşebileceğini öne sürdü.

“İş birliğini keserseniz Uzay İstasyonu’nu yörüngeden çıkmaktan kim kurtaracak?”

Rogozin sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda ‘Eğer bizimle iş birliğini keserseniz Uluslararası Uzay İstasyonu’nu yörüngeden çıkmaktan ve ABD ve Avrupa’nın üzerine düşmekten kim kurtaracak?‘ ifadelerini kullandı.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun uzaydaki yörünge ve konumunun Rus yapımı makineler tarafından kontrol edildiğini hatırlatan Rogozin ‘500 tonluk yapının Hindistan ve Çin üzerine düşme ihtimali de var. Onları da bu olasılıkla tehdit etmek ister misiniz? ISS Rusya’nın üzerinde uçmuyor, o nedenle bütün risk sizin. Buna hazır mısınız?‘ diye sordu.

Elon Musk kurucusu olduğu SpaceX’in logosunu gönderdi!

Dünyanın en zengin insanlarından olan, Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk ise Rogozin’in Twitter’daki açıklamalarına karşılık olarak herhangi bir metin paylaşmaksızın, SpaceX’in logosunu gönderdi.

Öte yandan NASA da yaptığı açıklamada Roscosmos, Kanada, Avrupa ve Japonya’daki ortaklarıyla ISS’nin faaliyetinin güvenli ve kesintisiz şekilde devam edebilmesi için çalışmalarına devam ettiklerinini belirtti.

Açıklamada ayrıca ‘Yeni ihracat kontrol kuralları ABD-Rusya sivil uzay iş birliğine izin vermeye devam edecek‘ denildi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle