• Ana Sayfa
  • Haber
  • Rusya’ya Yönelik ‘SWIFT’ Adımı Geldi: Sistemden Çıkarılıyor!

Rusya’ya Yönelik ‘SWIFT’ Adımı Geldi: Sistemden Çıkarılıyor!

 Rusya’ya Yönelik ‘SWIFT’ Adımı Geldi: Sistemden Çıkarılıyor!
Okunuyor Rusya’ya Yönelik ‘SWIFT’ Adımı Geldi: Sistemden Çıkarılıyor!

Ukrayna’yı işgal eden Rusya’ya yönelik yaptırımlara bir yenisi daha eklendi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, belirlenen Rus bankalarının SWIFT küresel bankalar arası mesajlaşma sisteminden kaldırılacağını duyurdu.

“Rusya Merkez Bankasının varlıklarını felç edeceğiz”

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ayrıca, Rus oligarkların finansal varlıklarını AB piyasalarında kullanmalarını yasaklamak için çalışacaklarını bildirdi.

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, ‘Rusya Merkez Bankasının varlıklarını felç edeceğiz. Bu, işlemlerini donduracak, varlıklarını tasfiye etmesini imkansız hale getirecektir.’ dedi.

Sadece İran ve Kuzey Kore çıkarılmıştı

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication / Dünya Bankalar Arası Finansal Telekomünikasyon Derneği), merkezi Brüksel’de bulunan ve dünya genelinde 200’ün üzerindeki ülkeden 11 binin üzerinde banka ve finansal kurumun kullandığı mesajlaşma sistemi.

Yurt içi ya da yurt dışı bankalar arası döviz transferinin yapılmasına imkan veren bu sistem kapsamında günde 42 milyon işlem yapılıyor.

Denetim komitesinde Belçika, ABD, Britanya, Avrupa, Japonya, Rusya, Çin ve diğer ülkelerin merkez bankalarının bulunduğu SWIFT sisteminden daha önce sadece İran çıkarılmıştı.

ABD’nin istediği adım, 2012 yılında AB’nin de desteğiyle İran’a karşı ‘nükleer program’ gerekçesiyle atılmıştı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle