• Ana Sayfa
  • Yazılım
  • Savaşın Gölgesindeki Teknoloji Dünyasında Bugün Öne Çıkan Gelişmeler (27 Şubat)

Savaşın Gölgesindeki Teknoloji Dünyasında Bugün Öne Çıkan Gelişmeler (27 Şubat)

 Savaşın Gölgesindeki Teknoloji Dünyasında Bugün Öne Çıkan Gelişmeler (27 Şubat)
Okunuyor Savaşın Gölgesindeki Teknoloji Dünyasında Bugün Öne Çıkan Gelişmeler (27 Şubat)

Rusya ve Ukrayna arasındaki son durum, teknoloji dünyasında da geniş yankı buluyor. Teknoloji devleri Rusya’ya karşı yaptırımlarını açıkladı. Peki 27 Şubat Pazar günü teknoloji dünyasında neler öne çıktı? Sizler için derledik.

1. YouTube, devlet destekli medya kuruluşu Russia Today de dahil olmak üzere birçok Rus kanalının video hizmetinden gelir elde etmesini askıya aldı.

2. Rusya’nın Ukrayna işgali ve çatışmalar tüm şiddetiyle sürerken, Türkiye’nin Bayraktar TB2 SİHA’ları Ukrayna tarafından Rusya’ya karşı stratejik görevlerde kullanılıyor. Ukrayna Savunma Bakanlığı ve Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçiliği’nden Bayraktar TB2’ler ile ilgili sık sık görüntüler ve övgüler paylaşılıyor.

3. Rusya Uzay Ajansı Roscosmos’un genel müdürü Dmytri Rogozin’in, ABD ve Avrupa ülkelerinin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara karşılık olarak Uluslararası Uzay İstasyonu ile ilgili yaptığı ‘tehdit kokan’ açıklamasına Elon Musk’tan yanıt geldi.

4. Ukrayna işgalina karşı vatandaşlarının sadece kendi açıklamaları ve paylaşımlarına odaklanmasını isteyen Rusya, gelen haberlere göre popüler sosyal paylaşım sitesi Twitter’a erişimi kısmen engellemiş gözüküyor.

5. Rusya Dijital Kalkınma, Haberleşme ve Kitle İletişim Bakanlığı, benzeri görülmemiş siber saldırılarla karşı karşıya kaldıklarını açıkladı.

6. Ukrayna’yı işgale başlamasın ardından Rusya’ya siber saldırılar düzenleyen hacker grubu Anonymous, akşam saatlerinde Rus devlet televizyonunu hedef aldı.

7. ABD’li bir akademisyen ve ekibi, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgalinin ‘operasyon başlatıldığı’ açıklanmadan saatler önce Google’ın Haritalar uygulaması üzerinden fark ettiklerini söyledi.

8. Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX’in kurucusu Elon Musk, uydu interneti sistemi projesi Starlink’i Ukrayna’da kullanıma açtığını duyurdu.

9. LinkedIn’de paylaştılar! Yazılımcılardan CEO’lara ellerindeki silahlarla Ruslarla savaşa koşan Ukraynalılar

10. Teknoloji dünyası Marc Russell Benioff’u pek çok markanın da kullandığı ve bulut tabanlı yazılım şirketi olan Salesforce’tan tanıyor. Apple’da stajyer olarak işe başlayıp günümüzde 8 milyar dolarlık servete erişen Benioff ile birlikte yolu Apple’dan geçen diğer girişimcileri derledik.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle