• Ana Sayfa
  • Haber
  • Son Destek Almanya’dan Geldi! Hangi Ülkeler Ukrayna’ya Silah Gönderiyor?

Son Destek Almanya’dan Geldi! Hangi Ülkeler Ukrayna’ya Silah Gönderiyor?

 Son Destek Almanya’dan Geldi! Hangi Ülkeler Ukrayna’ya Silah Gönderiyor?
Okunuyor Son Destek Almanya’dan Geldi! Hangi Ülkeler Ukrayna’ya Silah Gönderiyor?

NATO’nun sırt çevirdiği Ukrayna’ya, NATO’ya üye Avrupa ülkeleri birer birer silah ve mühimmat desteği vermeye başladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’nin Rus işgaline karşı NATO’ya yaptığı bütün çağrılar sonuçsuz kalmıştı. NATO, askeri güç olarak Ukrayna’nın yanında yer almaktansa destek açıklamaları yapmakla yetinmişti. 

ABD Başkanı Joe Biden ise Ukrayna’ya asker göndermeyeceklerini ancak 350 milyon dolarlık askeri yardım yapacaklarını söylemişti.

Bugün Pentagon’dan üst düzey bir yetkili, ABD’nin yardımlarına ilişkin ‘Bu yardımlar arasında tanksavarlar, hafif silahlar, cephaneler olacak.’ ifadesini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de dün yaptığı konuşmada NATO’nun Ukrayna’ya hava savunma sistemleri ve daha fazla silah sağlayacağını belirtmişti.

Rus işgalinin üçüncü gününde Avrupa’dan pek çok ülke Ukrayna’ya silah ve mühimmat desteği yapacaklarını bildirdi. ????

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna’ya 1000 tanksavar ve 500 Stinger füzesi gönderme kararı aldıklarını duyurdu. Scholz, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını “dönüm noktası” olarak nitelendirdi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte de Ukrayna’ya 200 adet Stringer füzesi gönderileceğini açıkladı. Hollandalı üst düzey yetkili Geoffrey van Leeuwen, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada Ukrayna’ya daha fazla savunma malzemesinin de yolda olduğunu belirtti.????

Belçika Başbakanı Alexander De Croo ülkesinin, NATO’nun doğu kanadını güçlendirme amacıyla Romanya’ya 300 asker konuşlandıracağını söyledi. De Croo ayrıca Ukrayna’ya 2 bin makineli tüfek ve 3 bin 800 ton yakıt yollayacağını da sözlerine ekledi. ????

Slovakya’nın İngiltere Büyükelçisi Robert Ondrejcsak ise ülkesinin topçu mühimmatı ve yakıt desteği vereceğini açıkladı.

Ukrayna’ya silah yardımı açıklayan ülkelerden biri de Çekya oldu. Çekya’nın Savunma Bakanı Jana Cernochova, ülkesinin Ukrayna’ya makineli tüfek ve keskin nişancı silahlarının yanı sıra mühimmat sağlayacağını belirtti. ????

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle